SON DAKİKAHaber > Trabzon > Belediye başkanını darbeden memurun ifadesi ortaya çıktı

Belediye başkanını darbeden memurun ifadesi ortaya çıktı

27 Mayıs 2024 Pazartesi - 11:47
Trabzon'da, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel'i makam odasında darbettiği iddiasıyla tutuklanan 35 yıllık memur Harun Uzun'un (63) ifadesinde, "Çalıştığım gün çıkan tansiyonumu ölçtürmek için H.K. ile eczaneye gidiyorduk. Dışarda başkan ile karşılaştık. Tansiyon ölçümü sonra yeniden mesaimize döndük. Başkan mesai saatleri ihlalden savunma istedi. Durumu anlatmak için makama gittik. Başkan 'Gıcıklık hakkımı kullanıyorum, bana oy vermediniz' dedi. Elini bana sallayınca vuracağını düşünerek kendim

Olay, 24 Mayıs'ta, Tonya ilçesi merkezi Orta Mahalle'deki Tonya Belediye Başkanlığı makamında meydana geldi. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, iddiaya göre, ilçe belediyesinde görevli memurlar Harun Uzun ve Harun K. (64) hakkında mesai saatine uymadıkları gerekçesiyle tutanak tutturup, savunmalarını istedi. Tutanağa tepki gösteren 2 memur, makam odasına girip, Beşel ile tartıştı. Memurlardan biri iddiaya göre, Başkan Beşel'e kafa atıp yumrukla saldırdı. Diğer belediye görevlilerinin araya girmesiyle memurlar, makamdan uzaklaştırıldı. İhbarla belediyeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Dudağında şişlik oluşan Başkan Beşel, götürüldüğü ilçe devlet hastanesindeki tedavisi sonrası taburcu edildi. Başkan Beşel, darp raporu alıp şikayetçi olurken, 2 memur ise polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Tonya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada 2 memur, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Harun Uzun, 'Cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan tutuklanırken, Harun K. de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Belediye başkanını darbeden memurun ifadesi ortaya çıktı

İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

Başkan Beşel'i makam odasında darbettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmada tutuklanan 35 yıllık memur Harun Uzun, memur Harun K. ve diğer tanıkların ifadeleri ortaya çıktı. Olay günü yaşananları anlatan Harun Uzun, savcılık ve hakimlikteki savunmasında, "35 yıldır belediyede yardımcı hizmetler sınıfında memur olarak çalışmaktayım. Başkan Beşel ile yaklaşık 10 yıl birlikte çalıştık. Olay günü mesaide tansiyonumu ölçtürmek için H.K. ile eczaneye doğru gidiyorduk. Dışarıda yürürken başkan ile karşılaştık. Tansiyon ölçümü sonra yeniden mesaimize döndük. Başkan, mesai saatlerini ihlalden bizden savunma istedi. Bizlere bu hususta evrak tebliğ edildi. Buna istinaden durumu anlatmak için makama gittik. Odadaki misafirlerin çıkmasını bekledik. Makamda 2 kapı bulunmakta, bu odalardan danışma tarafındaki açık olan kapıdan içeri girdik. Başkan misafirleri uğurlarken, kapıyı kapatıp, kilitledim. Suç işlemek için kapıyı kilitlemedim. Başkan rahatsız edilmesin diye o kapı kilitli tutulurdu. Ben de nezaket gereği kapıyı kilitledim. Başkan ayaktaydı, kendisine 'Neden yasal işlem başlattığını' söyledik. Başkan bize 'Gıcıklık hakkımı kullanıyorum, bana oy vermediniz' dedi. Elini bana sallayınca vuracağını düşünerek kendimi koruma amaçlı başkanın yakasından tuttum. Kendisini darbetmedim. Araya girdiler aramızda itişme oldu. Biz odaya sadece konuşmak için gitmiştik. Üzerimde herhangi bir silah yoktu. Suçsuzum" dediği belirtildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap