SON DAKİKA

Haber > Karadeniz > Tarihi minareler camilerine kavuşacak

Tarihi minareler camilerine kavuşacak

02 Mart 2016 Çarşamba - 12:04

Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri, 3.derece kentsel ve doğal SİT Alanı, Müslüman ve Hristiyanlar'ın yüzyıllarca birlikte yaşadığı ‘hoşgörü yerleşimi’ S

Camileri yıkılan fakat kendileri ayakta kalan 16. yüzyıla ait 3 minare 2007 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmişti. Şimdi ise Vali Yücel Yavuz’un girişimleriyle turistlerin de ilgisini çeken minarelerin yıkık olan camileri için harekete geçildi.

YALNIZ MİNARELER CAMİLERİNE KAVUŞACAK

Konuyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğüyle görüştüğünü kaydeden Vali Yavuz, “Süleymaniye Mahallesinde bulunan camisiz minarelerle ilgili Vakıflar Genel Müdürümüzle görüştüm. Camii Sagir mevkiinde bulunan 2 adet camisiz minarenin cami kısımları önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yapılacak. Sadece minaresi değil, orijinal camisiyle birlikte yapılacak” dedi.

“ŞUANDA YAPILACAK İŞLERİN YARISI İÇİN KORUMA İMAR PLANINA İHTİYAÇ YOK”

Süleymaniye Mahallesi'nde koruma altına alınan 35 tescilli tarihi eserin bulunduğu hatırlatan Vali Yavuz, bölgede potansiyel bir hazinenin yattığını belirterek, “Bölgede koruma amaçlı imar planı hazırlanıyor. O plana ihtiyaç var ama şuanda yapılacak işlerin yarısı için o plana ihtiyaç yok. Yolunu bitirmek üzereyiz. Hukukun ve o planın müsaade ettiği ölçüde yaptık” ifadelerini kullandı.

Kent merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Süleymaniye Mahallesinde tarihten günümüze kalan 8 ev, 2 cami, 1 türbe, 3 minare, 5 hamam, 1 mezarlık, 2 çeşme, 4 köprü, 7 kilise, 2 okul 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanununa göre tescilli durumda.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap