SON DAKİKA

Haber > Rize’de Ramazan ayında hayırsever iş insanlarından örnek hareket

Rize’de Ramazan ayında hayırsever iş insanlarından örnek hareket

Karadeniz Özel

07 Mayıs 2019 Salı - 13:43

Rize’de bazı hayırsever iş insanları, Ramazan ayında maddi durumu iyi olmayan vatandaşların borç defterini satın alarak borçlarını ödüyor.

Karadeniz Gazete / Özel / Hüseyin TERZİ / Rize Merkez Engindere Mahallesi’nde Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bazı hayırsever iş insanları örnek harekete imza atıyor. Hayırseverler, Osmanlı’dan kalma kültürü devam ettirerek mahalle bakkallarıyla irtibata geçip durumu iyi olmayan vatandaşların borcunu ödüyor. Mahallede esnaflık yapan Zeki Aktepe, geçen yıl Ramazan ayında ismini vermek istemeyen bir hayırsever iş insanının maddi durumu iyi olmayan insanların yaklaşık 5 bin liralık borcunu ödediğini söyledi. 

ÖRNEK OLSUN

Aktepe, “Geçen Ramazan ayında bir hayırsever iş insanımız bizi arayarak maddi durumu iyi olmayan bir vatandaşımızın borcunu ödedi. Yaklaşık 5 bin TL’lik borç ödedi. İsminin verilmesine de istemedi. Bu olay maddi durumu iyi olmayan ve bize borcu olan vatandaşları çok fazla sevindirdi. İnsanlar bu iyilik karşısında gözyaşlarını tutamadı. Ramazan ayında insanlar mutlu oldu. Bu olayın tüm mahallelere ve diğer illerimize de örnek olmasını istiyoruz” dedi. 

UNUTULAN BİR GELENEK

Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki geleneği sürdürmek istediklerini belirten Aktepe, “Fakat unutulan bir gelenek. Biz bu geleneğin Rize’de sürmesini istiyoruz. Osmanlı’da borç defterine Zimem Defteri deniliyordu. Zengin olanlar Ramazan ayında bu defteri satın alarak maddi durumu iyi olmayanların da borçlarını ödüyordu. Rize’de de bazı hayırsever vatandaşlarımız bu geleneği sürdürüyor. Bunu yaygınlaşmasını istiyoruz” diye konuştu. 

HAYIRDA YARIŞMAK GEREK

Bu geleneğin hem Rize’de hem ülkede yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çeken Aktepe, “Değerli iş insanlarımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu geleneğin sürmesini istiyoruz. Bu dünyada ne verdiysek ahirette bizimle o gelecek. Hayırda yarışmak gerek. Bu güzel geleneğimiz sayesinde insanlar arasında birlik beraberlik de daha iyi pekişecek” şeklinde konuştu. 

BAŞKAN KOÇ’TAN DA ÇAĞRI VAR

Rize Bakkallar Odası Başkanı Galip Koç da yardım etmek isteyen hayırsever iş insanlarının mahalle bakkalları ile irtibata geçmeleri gerektiğini dile getirdi. Koç, “Geliri düşük olan vatandaşlarımız daha iyi biliyor. Çünkü bu vatandaşlarımız mahalle bakkallarının yardımıyla ayakta duruyor. Biz de onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Osmanlı’dan kalma bu güzel geleneği diğer bakkallarımızda sürdüren hayırsever iş insanlarımız var. Bakkallarla irtibata geçerek durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın borçlarını siliyor” ifadelerini kullandı. 

BU GELENEK DEVAM ETTİRİLMELİ

Koç sözlerine şöyle devam etti: “Rize’mizde bu güzel geleneğin sürmesini istiyoruz. Rizeli iş insanlarımız, bu geleneği devam ettirmeli. Yardımlarını gizli olarak yaparak karşındaki insanları mutlu ettikleri gibi bakkallara da bir anlamda destek olacaklar. Ramazan kumanyasını da bakkallara yaptırmalarını istiyoruz. Çünkü mahalle bakkalı mahallesindeki vatandaşları yıllardır iyi tanıyor. Kimin durumu iyi, kimin kötü biliyor. Bu yüzden yapılacak olan yardım tam ihtiyaçlı olanlara ulaşıyor.”

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap