SON DAKİKA

Haber > Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

01 Ağustos 2019 Perşembe - 13:42

Ferrero Fındık, “Bahçe Günü etkinliği kapsamında" Ordu'daki örnek bahçelerini tanıttı.

Bölgenin en büyük firmalarından biri olan Ferrero Fındık, “Bahçe Günü etkinliği kapsamında" Ordu’nun Ulubey ilçesinde bulunan model bahçesini tanıtı.

Damla sulama, Gübreleme, bakım ve hasat konularında alanında uzaman mühendisler tarafından yapılan bilgilendirmelerde basın mensuplarının da soruları yanıtlandı. Ayrıca hasat için uygulanan file sistemi de görücüye çıktı. 

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

İklim değişikliğine dikkat çekilirken özellikle damla sulama konusunda uyarıların yapıldığı tanıtımda ilerleyen yıllarda bölgedeki fındık bahçelerinin %10’nunda damla sulamaya geçileceğinin tahmin edildiği belirtildi. Damla sulama maliyetlerinin ise 3 yıl içinde kendini amorti ettiği bilgisi de basın mensupları ile paylaşıldı. 

Fındıkta görülen hastalıklar ile özellikle kış aylarında görülen tomurcuk hastalıkları ve budama konularında bilgi veren mühendisler, özellikle budama konusuna dikkat çektiler. Budamanın orak, nacak, girebi gibi aletlerle değil, budama makası ve motorlu testere ile yapılması gerektiği belirtilirken, bir ocakta 4 ile 8 arası dal bırakılması gerektiği vurgulanırken “Çok dal çok verim demek değildir” ifadelerini kullandılar. 

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

FINDIĞI DALDAN DEĞİL YERDEN TOPLAYIN

En önemli uyarı olarak Fındığı daldan değil yerden toplanması gerektiği ifade edilirken, “Zaten olgunlaşan fındık düşecektir.” denildi.

"Fındık maliyetini artıran işçilik ve o yüzden mekanik bakıma geçmek lazım." sözleriyle sona eren bilgilendirme toplantısında “Gerek bakım gerek toplama maliyeti geri kazanılamıyor. Eğer mekanik bakıma geçmezsek gelecek olan genç nesil bunu yüzeysel yapacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

Örnek fındık bahçesi gezisinin ardından yemeğe geçildi.

Yemekte bir konuşma yapan Ferrero Genel Müdürü Bamsı Akın ise “Ferrero’nun muhteşem ürünlerinin kalbinde Türk fındığı vardır. Türk fındığı bizim için bir tercih değil vazgeçilmezdir. Fındığın nasıl kullanılacağı ve üretileceği ihracatı kadar önemlidir. Ferrero ve Türkiye için fındık vazgeçilmezdir. Yapmış olduğumuz yatırımları arttırarak yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Etkinlik horon ve kolbastı gösterisinin ardından sona erdi.

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

Ferrero Fındık Ordu’daki Örnek bahçelerini tanıttı

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap