SON DAKİKA

Haber > Karadeniz > Mavi yengeç Karadeniz'de ağlara takıldı

Mavi yengeç Karadeniz'de ağlara takıldı

03 Ekim 2018 Çarşamba - 12:52

Sinop'ta balıkçıların ağlarına, Karadeniz sularında nadir görülen mavi yengeç takıldı. Bir balıkçı tezgahına konulan yengeç, rengi ve görüntüsü nedeni

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim  Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mavi  yengeçlerin özellikle Uzak Doğu pazarında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Çoğunlukla Akdeniz ile Ege bölgelerinde rastlanılan mavi yengeçlerin  son yıllarda nadir de olsa Karadeniz'de ağlara takıldıklarını vurgulayan Prof.  Dr. Samsun, "Akdeniz ve Ege'ye has bu türün Karadeniz'de geliş sebebiyle ilgili  henüz bilimsel olarak bir çalışma yapılmadı ama küresel ısınmanın etkili  olabileceğini öngörüyoruz." dedi.

"BÖLGE HALKI TÜKETMİYOR"

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer de mavi yengecin, palamut ağlarına takıldığını dile getirdi.

Yengeç hakkında bilgi sahibi olmalarına karşın insanların tüketmeye yaklaşmadıklarını anlatan Tuncer, "Bölgemiz insanı çok nadir olarak ağa takılan bir tür olduğundan tüketmiyor. Tezgaha bıraktık ama daha çok insanlar gelip fotoğraf çekiyorlar. Onlara çok ilginç geldi." diye konuştu.

Mavi yengeç Karadeniz'de ağlara takıldı

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap