SON DAKİKA

Haber > Ordu-Giresun Havalimanı sahipsiz mi?

Ordu-Giresun Havalimanı sahipsiz mi?

10 Şubat 2019 Pazar - 09:26

Deniz dolgusu yapılarak hizmete açılan Ordu-Giresun havalimanı olumsuz hava şartları nedeniyle hava trafiğine sürekli kapanması isyan ettirdi.

Deniz dolgusu yapılarak hizmete açılan Ordu-Giresun havalimanı olumsuz hava şartları nedeniyle uçak seferlerine kapatılıyor.

Açıldığı günden bugüne kadar en çok uçak seferlerinin iptal edildiği havalimanı şirketlere büyük zarar verirken yolcularında mağdur olmasına neden oluyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, uyduya dayalı çok hassas bir yaklaşım sistemi olan RPN AR sistemi için bir an önce çalışma yapılmasını istedi.

Çakırmelikoğlu RNP AR uygulamasına yönelik mevzuatın yayınlanması gerektiğini belirterek, “yapay mania bilgilerini sağlayacak kuruluşların SHGM tarafından belirlenerek haritacılık kuruluşlarının akredite edilmemesi nedeniyle RNP AR usul tasarımına yönelik çalışmalar yapılmamakta” dedi

Yıllarca gece uçuşlarına kapalı olan Van Ferit Melen Havalimanı bu sistem sayesinde gece uçuşlarına açılırken, görüş mesafesinin düşük olduğu hava şartlarında inişler sağlanarak iptallerin ortadan kalktığı bilinmekte.

Ordu-Giresun Havalimanının aydınlatma sisteminin de yetersiz olduğu dile getirilerek, aydınlatma sisteminin CAT 2 kategorisinden çıkartılması isteniyor.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı araştırmada Ordu-Giresun Havalimanında yaşanan seferler nedeniyle 300 civarında seferin iptal edilmesi sonucu 50 bin yolcunun mağdur olduğu belirtildi. Yaşanan iptallerin havayolu şirketlerinin de zarar etmesine neden olurken iniş yapılamayan uçuşlarda havayolu şirketlerinin 40 bin lira civarında zarar ettikleri söyleniyor.

Bölge turizminin ve ticaretin artmasına etki eden bu durum ile ilgili bugüne kadar somut bir adım atılmaması da eleştirilere neden oluyor. Eksiklerin giderilmesi adına bugüne kadar yapılan eleştirilere ve isteklere yetkili kurumların çözüm odaklı yaklaşım göstermemesi ise dikkatlerden kaçmıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’ın, Ordu-Giresun havalimanın içinde bulunduğu bu sorunların çözümü için en büyük görevin kendisine düştüğü dile getirildi.

Muhalefet milletvekillerinin TBMM’de soru önergesi vererek çözüm istediği havalimanı için bugüne kadar bir adım atılmaması vatandaşların tepkisine neden olurken, bugüne kadar sorunların çözümü için ilgili ve yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap