SON DAKİKA

Haber > Giresun > Çavuşlu'nun suyuna çöp akıyor

Çavuşlu'nun suyuna çöp akıyor

06 Ocak 2020 Pazartesi - 14:10

Giresun’un Çavuşlu beldesinde katı atık bertaraf tesisinden dereye karışan pis halk sağlığını tehdit ediyor.

Karadeniz Gazetesi//Fatih SAYGIN// Çöp tesisinden etrafa yayılan koku ilçe sakinlerini yaşayamaz hale getirirken içme suyunun sağlandığı Yalakoda Deresi’ne karışan sular yüzünden ilçede birçok kişinin deri hastalıkları, göz, bağırsak ve alerjik hastalıklarla mücadele ettiği dile getiriliyor.Çavuşlu halkının Görele Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği toplu suç duyurusu dilekçesinin ardından Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonucunda musluklardan akan suyun içme kalitesinde değil atık su kalitesinde olduğu tespit edildi.

İÇME SUYUNU DIŞARDAN TAŞIYORUZ


Çavuşlu Merkez Mahalle Muhtarı Selim Hamzaoğlu, çöp sularının dereye karıştığı noktanın yakınında belediyenin içme suyu şebekesi bulunduğunu belirterek, “Koku zaten rezalet durumda.Atık suyun dereden geçen plastik borusu aşırı yağışlarda koparak tüm pis su dereye ve içme suyuna karışmaktadır. Tesis beldemizde hastalıklara da neden oluyor. Çok sayıda kişi cilt hastalığı, alerji çok fazla var. Kanser giderek fazlalaştı. Son 2 yıl içerisinde ölenlerin yüzde 80’i kanserden öldü. 2500 nüfuslu Çavuşlu beldesi içme suyunu çevre köy ve ilçelerden taşımayla sağlamaktadır. Tesisin bir an önce kapatılması ve acilen Çavuşlu’ya yeni içme suyu kaynağı sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

HUKUKSUZLUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Çavuşlu’da yaşanan su kirliliğinin halk sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığını kaydeden Av. Ozan Karagöz de, “Yurttaşların kazandığı davalar Valilik işlemi ve oldu bitti ile bertaraf edilmekte, Çavuşlu için akan su artık zehir taşımaktadır. Çöp sularının neden olduğu Çavuşlu Deresinde meydana gelen atık suyu kirliliği ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Temiz ve içilebilir su anayasal bir haktır. Açıkça karşımıza çıkan bu ihlaller süreci bir çevre ve sağlık felaketinin doğuma sebebiyet verecektir. Kamu idareleri ve yöneticiler bu hukuksuzluğunönüne bir an önce geçmeli, sorumlular cezalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Trabzonspor sizce şampiyon olur mu?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap