SON DAKİKA

Haber > Gündem > Yunan Başbakan: Türkiye'ye karşı önlem listesi hazırladık

Yunan Başbakan: Türkiye'ye karşı önlem listesi hazırladık

18 Ocak 2022 Salı - 12:20

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı saldırgan bir tutum sergilemesi halinde alacakları önlemlerle ilgili bir liste oluşturduklarını açıkladı.

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, geçen hafta vefat eden Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli'nin anısına düzenlenen tören ardından Avrupa Halk Partisi milletvekilleriyle bir araya geldi. Görüşmede Türkiye'ye yönelik açıklamalar da yapan Miçotakis, Türkiye'nin tutumunun değişmediğini ve bu sebeple "iki aşamalı yaklaşımı" benimsediklerini ifade etti.

'Kapsayıcı önlem hazırladık'

Miçotakis, "Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik politikasında köklü bir değişiklik olmadığının bilincinde olmalıyız. Bu nedenle bu iki aşamalı yaklaşımı benimsedik: Bir yandan dost eli uzatıp bir yandan da Yunanistan ve Kıbrıs'a karşı yeniden saldırgan bir tutum benimsemesi durumunda kullanılabilecek bir dizi kısıtlayıcı önlem hazırladık" dedi.

Doğu Akdeniz'in Avrupa'nın enerji arzının anahtarı olduğunu vurgulayan Miçotakis,"Doğu Akdeniz, Mısır'dan ihraç edilebilecek LNG formundaki doğalgaz gibi alternatif enerji kaynaklarının araştırılması açısından çok daha önemli hale geliyor. Mısır ile bizim durumumuzda olduğu gibi Afrika ile elektrik ara bağlantılarını da aktif olarak teşvik ediyoruz" diye konuştu.

'Sassoli'ye hürmet benim için görevdir'

Geçtiğimiz hafta vefat eden Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli için de açıklamalarda bulunan Yunan Başbakan, Sputnik'te yer alan habere göre, "David Sassoli'ye hürmet etmenin benim için bir görev olduğunu hissettim. Geçen mayıs ayında, Yunanistan'ın Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılımının 40'ıncı yıldönümünü kutlamak için bizimle olduğu zamanı, Atina'daki varlığını yoğun bir duyguyla hatırlıyorum" ifadesini kullandı.

'Coğrafya bizi birlikte yaşamaya mahkum ediyor'

14 Ocak tarihinde ANT1 televizyon kanalına konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile diyalog kapısının açık olduğunu söyleyerek, "Diyalog kapısı açık ve benim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel görüşme olasılığım her zaman var" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Miçotakis, "Sonsuza kadar komşu olacağız, coğrafya bizi birlikte yaşamaya mahkum ediyor. İş birliği ya da gerilim yolunu seçmek Türkiye'nin elinde. Biz iki ihtimale de hazırız" demişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap