SON DAKİKA

Haber > Yine YSK yine skandal

Yine YSK yine skandal

24 Mayıs 2019 Cuma - 14:48

YSK'nın İBB seçiminin iptaline ilişkin gerekçelerinden birisi olan "sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmayan kişilerden oluşmaması"nın 23 Haziran'daki seçimler için de tekrarladığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 23 Haziran’daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oluşturulan sandık kurullarında da memur olmayanların yer aldığını belirtti.

Twitter hesabından açıklama yapan CHP’li Kaftancıoğlu, “Sandık kurullarını oluşturanlar kendileri. Sandık kurulları memur değil diye iptal edenler yine kendileri. Ve şimdi oluşturulan sandık kurullarında yine memur olmayanlar var. Bunları takip eden ve öncesinde uyaran yine CHP. Sonrasında bir kez daha mızıkçılık yaptırmayacağız ona göre” ifadelerini kullandı.

YSK BU NEDENLE İPTAL ETMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı gerekçeli kararda, sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmayan kişilerden oluştuğu belirtiliyordu. YSK’nın gerekçeli kararında, “Kanun hükmünün yoruma yer bırakmayacak şekilde açıklığı karşısında, sandık kurulu başkanlarının kamu görevlileri listesinden seçilmesi kanuni bir zorunluluktur” ifadeleri yer alıyordu.

YSK'DAN YAZI

Avukat Onur Cingil ise, sosyal medya hesabından YSK Başkanı Sadi Güven imzalı, bir yazıyı paylaştı. Cingil, "YSK, İstanbul Seçimlerini 'sandık kurulu başkanları memur değil' diyerek iptal ederken, aynı YSK dün verdiği kararla 298 SK Md 23/Son’a göre kurul üyelikleri memur olmayanlardan da doldurulabilir diyor. Tam rezalet." dedi. 

Cingil ayrıca şunları kaydetti:

"YSK dan aldığım bilgide; Kararda Md. numarasını(Md. 23/Son)yazan YSK, buradaki tüm kurul üyelerine ilişkin ibareye rağmen, hukuksuz #İstanbul kararı çerçevesinde“maddeyi karara uydurarak”uygulamada Bşk. ve Memur üyeyi kamu görevlisi olarak seçecek. Madde başka/Karar başka olunca."

İşte o yazı:


 

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap