SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türkler NATO’ya güveniyor mu? İşte anket sonuçları...

Türkler NATO’ya güveniyor mu? İşte anket sonuçları...

11 Haziran 2021 Cuma - 11:53

Araştırma şirketi Areda Survey’in NATO ile Türkiye ilişkilerini masaya yatıran araştırmanın sonuçları açıklandı. Peki Türkler NATO'ya güveniyor mu?

7-8 Haziran tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Web Anketi (CAWI) yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmaya Türkiye genelini temsil eden NUTS-2 istatistiksel bölgeleme sistemine göre seçilmiş 26 ilde cinsiyet, yaş, eğitim ve SES (Sosyo-Ekonomik Statü) grupları dikkate alınarak toplam 2 bin 477 kişi katıldı. Araştırma şirketi Areda Survey'in 2 bin 477 kişiyle gerçekleştirdiği, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ( NATO) ile Türkiye ilişkilerini masaya yatıran araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 84,6'sı NATO'nun Türkiye'nin çıkarlarını korumadığını düşünürken, yüzde 70,4'ü Türkiye'deki NATO üslerini milli güvenlik sorunu olarak yorumluyor.

 

KATILIMCILAR NATO'YA GÜVENMEDİĞİNİ BELİRTTİ

Araştırmada yer alan, ‘NATO'nun Türkiye'nin çıkarlarını koruduğunu düşünüyor musunuz' sorusuna katılımcıların yüzde 84,6'sı ‘hayır' cevabı verdi. Aynı soruya ‘evet' diyenlerin oranı yüzde 15,4. Katılımcılara yöneltilen, ‘Türkiye'nin NATO dışı bir ülke ile olası savaşında NATO'nun Türkiye'nin yanında yer alacağına inanıyor musunuz?' sorusuna yüzde 78,3 hayır yanıtı verildi. Vatandaşların yüzde 21,7'si, olası bir savaşta NATO'nun Türkiye'nin yanında yer alacağına inanmıyor.

KENDİ GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYABİLİRİZ

Araştırmada yer alan en kritik soru ise Türkiye'nin NATO üyeliğine ilişkin, ‘Türkiye, NATO'dan çıkmalı mıdır?' şeklinde yer alan soruya, vatandaşların yüzde 53,7'si evet derken, bu soruya hayır diyenlerin yüzde 46,3. Araştırmada yöneltilen ‘Türkiye NATO'dan ayrılırsa kendi güvenliğini sağlayabilir mi?' sorusuna, vatandaşların yüzde 69,5'i evet dedi. Bu soruya hayır diyenlerin oranı ise yüzde 30,5.

NATO ÜSLERİ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU

Araştırmada ‘Türkiye'deki NATO üslerini ulusal güvenlik açısından tehdit olarak görüyor musunuz?' şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 70,4'ü evet derken, yüzde 29,6'sı ise hayır dedi.

ABD'NİN ÇIKARLARINI SAVUNUYOR

Araştırmada, ‘Sizce NATO hangisidir' şeklinde yöneltilen soruya vatandaşların yüzde 82,4'ü “ABD çıkarlarını savunan bir yapı” cevabı verdi. NATO'nun tüm üyelerin çıkarlarını savunan bir yapı olduğunu düşünen vatandaşların oranı ise yüzde 17,6.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

fiber.
11 ay önce
Natonun Türkiyeye hiçbir faydası yoktur,zarardan başka.Natonun sahibi emperyalist güçlerdir.Türkiye sadece emir eridir natoda.Türkiyeyi hiçbir konuda yardımı olmamıştır.Türkiyeyi bölmek parçalamak ve emrinde tutmak için oluşturulan bir kurum.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap