SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı

02 Haziran 2020 Salı - 14:35

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından çalışmaları planlandığı biçimde sürdürülen Türkiye'nin Otomobili yatırımı Bursa'nın Gemlik ilçesinde inşa edilecek olan fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu olumlu olarak aldı.

TOGG'dan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından hazırlanan raporda, "Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi hakkında ÇED  Yönetmeliği'nin 14. maddesi gereğince bakanlığımızca 'Çevresel Etki  Değerlendirmesi olumlu' kararı verilmiştir." ifadesine yer verildi.  

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika ve  müşterilere marka deneyiminin yaşatılacağı kullanıcı odaklı kampüs, toplam 22  milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek.


 
Doğrudan 4 bin, dolaylı 20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan  fabrika, tamamlanıp üretime geçtiğinde Avrupa'nın ilk geleneksel olmayan  (bünyesinde içten yanmalı araçlar üretmeyen) elektrikli araç üreticisi olacak.    
 
Doğuştan yüzde 100 elektrikli C segmentinde bir SUV'la başlayacak olan  fabrikadaki üretim, takip eden yıllarda tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli C  Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecek.  

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Trabzonspor Bu Sezon Şampiyon Olabilir mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap