SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türkiye Katar'ın askeri üssü mü oluyor? 36 savaş jeti, 250 pilot...

Türkiye Katar'ın askeri üssü mü oluyor? 36 savaş jeti, 250 pilot...

23 Haziran 2021 Çarşamba - 12:42

Tank Palet, Borsa İstanbul ve Kanalİstanbul konularıyla gündemden düşmeyen Türkiye-Katar ilişkilerinde yeni sayfa açılıyor. Katar, Türkiye'ye 36 savaş jeti ve 250 pilot gönderecek.

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkiler giderek derinleşiyor. Borsaİstanbul, Kanal İstanbul ve Tank Palet fabrikasıyla gündemden düşmeyen Katar bu kez Türkiye'ye 36 savaş uçağı konuşlandırmaya hazırlanıyor. 

TBMM'YE SUNULDU

2 Mart 2021 tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Katar Genelkurmay Başkanı Ganim bin Şahin el Ganim arasında “Katar Askeri Hava Aracı ve Destek Personelinin Türkiye’de Geçici Konuşlanması Konusunda Teknik Düzenleme” anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın ardından Katarlı pilotların eğitimleri ve Katar'a ait askeri hava araçlarının Türkiye'ye konuşlandırmasının önünü açan kanun teklifi geçtiğimiz hafta Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından TBMM'ye sunuldu.

KATAR TÜRKİYE'YE 36 SAVAŞ UÇAĞI KONUŞLANDIRACAK

23 Mayıs 2007 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Anlaşması” çerçevesinde hazırlanan Teknik Düzenleme kapsamında Katar Türkiye'ye en faza 36 savaş uçağı konuşlandırabilecek. Katar eğitim için ise en fazla 250 pilot gönderebilecek. 

Katar’a ait askeri uçakların tüm faaliyeti, Türk makamların ön onayına tabi olacak. Teknik düzenleme her iki ülkeden birisinin yazılı bir bildirimi ile sona erebilecek. Böyle bir durumda Katarlı savaş uçakları ve pilotlar 90 gün içinde Türkiye'den ayrılması gerekecek.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
3
Üzgün
0
İnanılmaz
2

Yorumlar


550

Erdo
1 ay önce
He he kot kafalılar katar bizi işgal edecek.
Doğru söz
1 ay önce
Köpekler iyi ve sadık bekçidir. Ama sahiplerinin. Bizim köpekler el alemin... Bundan böyle kimse gerçek köpeklere hakaret etmesin, sahtelerine serbest!
Halil
1 ay önce
Ortadoğuda bekçilik görevi olduğundan olsa gerek...
Doğru söz
1 ay önce
RTE ve oyuncağı AKP ye parayı sallayan boruyu çaldırıtıyor. Hem de Hamdolsun da dedirterek! RTE ve oyuncağı AKP aslinda paraya tapıyor, Allah'a değil.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap