SON DAKİKA

Haber > Gündem > Türk yargısının talimat aldığı tek yer hukuktur

Türk yargısının talimat aldığı tek yer hukuktur

16 Eylül 2019 Pazartesi - 15:18

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türk yargısının birinden ya da bir vesayet düşüncesinden talimat almadığını belirterek "Türk yargısının talimat aldığı tek yer anayasadır, hukuktur ve kendi vicdanıdır" dedi.

Kamuoyunda "istinaf" olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemelerinin  bulunduğu illerde düzenlenen "Adalet Bölge Değerlendirme Toplantıları"nın  ikincisi Ankara Hakimevi'nde yapıldı.

Gül, bakanlık bürokratları, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri  ile başsavcı ve komisyon başkanlarının katıldığı ve Yargı Reformu Strateji  Belgesi ile istinaf mahkemelerine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda  konuşma yaptı.

Türkiye'de demokrasi tecrübesinin kolay kazanılmadığını belirten Gül,  geçmiş dönemlerde, Adnan Menderes'i idam sehpasına götüren, 28 Şubat'larda  brifing alan, 12 Eylül'de "bir sağdan bir soldan" diyerek darbenin olgunlaşmasını  bekleyen bir yargı anlayışının var olduğunu kaydetti.

"Çocuklarımızı dar ağacına götüren bir zihniyet, darbeye şakşakçılık  yapan, darbeye alkış tutan bir zihniyet ve yargı anlayışı vardı." ifadelerini  kullanan Gül, 15 Temmuz 2016'da bu durumun tersine döndüğünü söyledi.

Gül, darbecileri yargılayan, Türk adaletinin önüne çıkaran yargı  mensuplarının bulunduğunu belirterek, Türk milletinin, bağımsız, tarafsız  yargının 15 Temmuz 2016'da büyük bir saygınlıkla demokrasi sınavı verdiğini  vurguladı.

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve güçlenmesi için kendilerine düşen  görevin anlamlı ve büyük olduğunun altını çizen Gül, "Türk yargısı hiçbir  kimseden, hiçbir yerden, hiçbir vesayet düşüncesinden talimat almaz. Talimat  aldığı tek yer Anayasa'dır, hukuktur ve kendi vicdanıdır. İşte tüm gayretimiz bu  noktadaki eksiklerimizi de telafi etmek olmalı." ifadelerini kullandı.

Gül, başta Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK, DEAŞ başta olmak üzere  Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, bekasını tehdit eden tüm terör örgütleri  ile kararlı mücadelenin hukuk ve anayasa çerçevesinde süreceğini bildirdi.

"ANKARA ADLİYESİ'NİN İNŞAATINI BAŞLATACAĞIZ"

Ankara'da yapılması planlanan yeni adliye binasına ilişkin de  açıklamalarda bulunan Gül, başkente yakışır yeni adliye binası inşa edileceğini  söyledi.

Ankara Adliyesinin şu anda 7 yerde faaliyet gösterdiğini, hedefin bu  birimlerin tamamının tek çatı altında toplanması olduğunu kaydeden Gül, "Çok  yakın bir zamanda protokol imzalayarak 500 bin metrekarelik kapalı alana sahip  olacak yeni Ankara Adliyesi'nin inşaatını başlatacağız." ifadesini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap