SON DAKİKA

Haber > Gündem > Tuğrul Türkeş'ten yeni anayasa çıkışı: Son derece sakıncalı

Tuğrul Türkeş'ten yeni anayasa çıkışı: Son derece sakıncalı

04 Haziran 2021 Cuma - 10:46

AK Parti'nin yeni anayasa hazırlıkları devam ederken AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Türkeş, ''Anayasa canımız sıkılınca değiştirebildiğimiz, çöpe attığımız, bağışladığımız bir elbise değildir. Dileyenin; kafasına her estiğinde Anayasa dükkânını talan etmesinin önüne geçmeli ve bu soruna kalıcı bir çare getirmeliyiz'' dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nın (TÜDEV) sitesinde Anayasa çalışmalarını değerlendirdi. "Anayasa Dükkanı Talan Ediliyor?" başlığıyla bir makale yayınlayan Türkeş şu görüşleri savundu:

SON DERECE SAKINCALI

"Anayasalar ihtiyaçlara göre onarılabilir. Ancak anayasaların her 3-5-10 veya 20 yılda bir sil baştan değiştirilmesi veya değiştirilmek istenilmesi hadisesi hem dünyada eşine az rastlanır bir durumdur hem de son derece sakıncalıdır. 1982 Anayasası'nın çok büyük bir kısmı zaten değişmiş vaziyettedir.

KİMSENİN HADDİ DEĞİL

21. yüzyılda kalıcı ve toplumu onlarca yıl yönlendirecek bir anayasayı hazırlamak; ne mazilerinde maluliyet bulunan hukuk adamlarının işidir, ne de meclisin herhangi bir döneminde herhangi bir partiden meclise girmiş, kadrolarının işi değildir. Bu hiçbir şekilde bu şahısların hakkı da haddi de değildir.

'KURUCU KOD' VURGUSU

Siyaset kurumu, 2023'te Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında yeni bir anayasayı dokumak istiyorsa, kültür kökü ve siyasi felsefesiyle birlikte Türk milletinin kurucu kodlarını ihya etmekten başka bir çaresi bulunmamaktadır. Anayasa canımız sıkılınca değiştirebildiğimiz, çöpe attığımız, bağışladığımız bir elbise değildir. Dileyenin; kafasına her estiğinde Anayasa dükkânını talan etmesinin önüne geçmeli ve bu soruna kalıcı bir çare getirmeliyiz."

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
3 ay önce
Anayasalar gerçek demokratik hukuk devletlerinde öyle pat küt değismez. Bir inceleyin. Türkiye'de ise adım adım RTE Anayasasına dönüştürülmeye çalışılıyor. Sindire sindire tek adam rejimi. Yalakalığı birak millet. Sonra yalakalığın da seni kurtarmayacak. Kıçına birşey batmış gibi bönüreceksin da , beyhude olacak.
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
EĞER YAZDIĞIN GİBİ TAYYİP AĞABEY TEK ADAM YA DA DİKTATÖR OLSAYDI SENİ ŞİMDİ SİBER ŞUBE EVİNDEN ALIP CTE YE GİDERDİN DOĞRU SÖZ RUMUZ. ÇÜNKÜ HAKARET EDİYORSUN ÜLKE CUMHURBAŞKANINA !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
SEN KİM OLUYORSUNDA HER TAYYİP ERDOĞAN'A OY VERENE YALAKA DİYORSUN AHLAKSIZ HERİF! YALAKA OLAN BAZI KİŞİLER YAZ ! BİZ YERİ GELDİMİ REİS TAYYİP AĞABEYİ ELEŞTİRİRİZ AMA DOĞRULARINI DA ALKIŞLARIZ! DOĞRU YAPTIĞI ŞEY DAHA ÇOK TAYYİP ERDOĞAN'IN!
Halil
3 ay önce
Sn Türkeş istedikleri anayasa değişikliği ile 3.defa aday olma yolunu bulmaktır. Zaten 2014 yılında da HDP nin de dahil olduğu anayasa komisyonunda 59 madde de mutabakat sağlanmış idi.
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
HDP DEMEK PKK DEMEK! HDP NİN ANAYASA HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ TÜRK HALKI AÇISINDAN YOK HÜKMÜNDEDİR! HDP ANAYASA ÇALIŞMALARINDA KANDİLDEKİ LAĞIM FARELERİNİN TALEPLERİNİ GETİRİR !
ünal tiryakioğlu
3 ay önce
anayasamızda değişmesi gereken kısımlar var genel olarak tuğrul bey e katılıyorum doğru bir konuya vurgu yaptı kodlar kırmızı çizgiler yani
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
YENİ ANAYASA ŞARTTIR TUĞRUL BEY SANA KATILMIYORUZ !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
SAYIN ALPARSLAN TÜRKEŞ'İ MİNNETLE ANIYORUZ !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap