SON DAKİKA

Haber > Tasarruf var ameliyat yapılamaz!

Tasarruf var ameliyat yapılamaz!

11 Ekim 2018 Perşembe - 16:47

Ülkemizdeki üniversitelerin hastanelerinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle skandal tasarruf genelgesi yayınlandı. Acil ameliyat dışında ameliyat yasağ

Ülkemizdeki üniversitelerin hastanelerinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle skandal tasarruf genelgesi yayınlandı. Yayınlanan
genelge ile doktorlara acil ameliyat dışında ameliyat yasağı getirildi. Makam sahiplerinin  konforu ve temsilinde tasarruf yok ama ameliyathane için tasarruf genelgesi var.

DOKTORLARA TALİMAT

Üniversite hastanelerinin başhekimlerin imzası ile gönderilen genelgede, tıbbi malzemelerdeki fiyat artışından dolayı hayati önem taşıyan ameliyatların yapılmayacağı kaydedildi. Genelgeye uymayan personelin, “Devleti zarara uğratmak, kamu malına zarar vermek” suçlamalarından yargılanabileceği duyuruldu. 

Ordu Devlet Hastanesi’nde döviz kurundaki artış nedeniyle doktorlara acil durumlar dışında ameliyat yapılmaması talimatı verilmesinin ardından Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi hastanesi yönetiminin de benzer bir uyarısı ortaya çıktı.

ERTELENECEK

Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan imzalı 5 Ekim tarihli yazıda, tedarikçi  firmaların döviz kurlarındaki artış nedeniyle SUT’un (Sağlık Uygulama Tebliği) üzerinde fiyat verdiği belirtilerek, “Hayati öneme
haiz malzemeler alınacak olup, diğer elektif ameliyat, işlem vb. için kullanılacak olan malzemelerin alımı bir üreliğine ertelenecektir” deniliyor.

Gazi Hastanesi’nde başhekim imzasıyla gönderilen skandal belgede tıbbi malzemelerdeki fiyat artışından dolayı hayati önem taşımayan ameliyatların yapılmayacağı kaydedildi. 

“HAYATİ ÖNEME HAİZ” BELGESİ İSTENECEK

Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi gibi kritik bölümleri kapsayan belgeye göre artık hastalar, ilgili bölümlerin “Hayati Önemi Haiz” belgesiyle ameliyata alınacak.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap