SON DAKİKA

Haber > Tac Mahal'de cuma namazına yasak

Tac Mahal'de cuma namazına yasak

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 20:40

Dünyanın yedi harikasından biri olan Agra kentindeki anıt mezar Tac Mahal'de yer alan mescitte şehir dışından gelenlerin cuma namazı kılmaları yasakla

Hindustan Times'da yer alan habere göre, Hindistan Yüksek Mahkemesi,  Hindistan'ın kuzeyinde Uttar Pradeş eyaletinin Agra kentindeki Tac Mahal  türbesinde bulunan mescitte, şehir dışından gelen Müslümanların cuma namazı  kılmasını yasaklayan bir karar aldı.
 
Mahkeme yetkilileri, kararın gerekçesini, "Tac Mahal'in dünyanın yedi  harikasından biri olduğu ve bu yüzden korunması gerektiği" şeklinde açıklayarak,  "Agra'da birçok cami var. Namaz kılmak isteyenler orada kılabilir." ifadelerini  kullandı.
 
Karara göre, Tac Mahal'deki mescidde cuma namazı kılmak isteyen  Müslümanlar, Agra'da yaşadığını ispatlamak için belge göstermek zorunda olacak.
 
"Dünyada aşk için yapılmış en büyük ve en güzel anıt"
 
Tac Mahal, Babür Şah'ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu'nun 6.  hükümdarı Şah Cihan tarafından 1631'de 14. çocuklarını doğururken ölen eşi  Ercümend Banu Begüm'ün anısına yaptırıldı. İmparatorluğun o dönemki başkenti olan  Agra kentinde Yamuna Nehri'nin kıyısında 1632'de inşasına başlanan eser, 20 yılda  tamamlandı.
 
Eserin inşasında, Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilen  mimarlar Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile Hindistan ve Orta Asya'nın  çeşitli yerlerinden getirilen yapı ustaları, duvarcılar, kakmacılar, hattatlar ve  sanatkarlar çalıştı.
 
Türk-İslam mimarisinin en önemli örneklerinden biri sayılan, beyaz  mermerden yapılan Tac Mahal, 82 metrelik kubbesiyle dikkati çekiyor.
 
Türbenin içinde Ercümend Banu Begüm ile Şah Cihan'ın sandukaları yer  alırken, mezarlar avlu düzeyindeki mezar odasında bulunuyor. 
 
"Dünyada aşk için yapılmış en büyük ve en güzel anıt" olarak da  tanımlanan Tac Mahal'in adının, Ercümend Banu'nun lakabı olan Mümtaz Mahal'den  geldiği ifade ediliyor. 
 
Tac Mahal, İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı tarafından 6 yıllık  oylama sonucu belirlenen ve 2007'de açıklanan "Dünyanın Yeni 7 Harikası" arasında  da yer alıyor.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap