SON DAKİKA

Haber > Gündem > Soylu'dan Sedat Peker'e ByLock çıkışı: Dört gazetecinin gözünden kaçtı

Soylu'dan Sedat Peker'e ByLock çıkışı: Dört gazetecinin gözünden kaçtı

26 Mayıs 2021 Çarşamba - 12:39

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker'in ByLock kullandığını açıklaması konuya dair büyük ve kritik bir detayı ortaya çıkardı. Bakan Soylu'ya soru soran dört gazeteci detayı fark edemedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk'te Kübra Par'ın sunduğu programda gazeteciler İsmail Saymaz, Merdan Yanardağ, Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladığı canlı yayın programının yankıları sürüyor.

Kübra Par'ın moderatörlüğünü yaptığı canlı yayın programında Bakan Soylu'nun FETÖ mensuplarının kullandığı ByLock iletişim programını Sedat Peker'in kullandığına dair açıklamasındaki önemli bir detay dört gazetecinin ve kamuoyunun da dikkatlerinden kaçtı.

SEDAT PEKER'İN BYLOCK KULLANDIĞI NE ZAMAN ANLAŞILDI

Bakan Soylu, Sedat Peker için "Bir taraftan FETÖ'ye övgüler düzeceksin. ByLock konuşmaları elimizde. ByLock konuşmalarında onun için denilenleri biliyoruz" açıklaması yaptı.

ByLock iletişim programı, FETÖ mensuplarının yargılanmasında en büyük suç delilleri arasında yer alıyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı ve güvenlik güçlerinin bilişim araştırması sonrasında Türkiye genelinde ByLock kullananlar kayıt altına alınarak yargılanırken Bakan Soylu'nun Sedat Peker'in FETÖ'nün kullandığı ByLock programını kullandığını ifade etmesi ayrı bir tartışmayı ve soruyu gündeme getirdi.

Habertürk televizyonunda Bakan Soylu'ya soru sormak için davet edilen gazetecilerin "Devlet, Sedat Peker'in ByLock kullandığını ne zaman tespit etti?" şeklindeki soru dikkatinden kaçtı.

Sedat Peker'in Türkiye'de olduğu dönemde ByLock kullandığı tespit edildiği halde Sedat Peker'e dair bir işlem başlatılmaması başta Bakan Soylu olmak üzere devletin yetkili organlarının görevi ihmal ve suistimal suçundan yargılanmasının yolunu açabileceği düşünülüyor.

Söz konusu detay Sedat Peker'in ByLock kullanmasından ziyade "Sedat Peker'in ByLock iletişim programını kullandığı ne zaman ve hangi tarihte tespit edildi?" şeklideki sorusu ortaya çıkan detayın en önemli noktası olarak görülüyor.

Sedat Peker'in Türkiye'de olduğu dönemde Bylock kullandığı tespit edilmesi halinde ise "Devletin yetkili organları Sedat Peker'e Türkiye'de olduğu dönemde ByLock kullandığını tespit ettiği halde neden suç duyurusunda bulunmadı" sorusu dikkatlerden kaçarken yaşanan tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Sedat Peker'in ByLock kullanıcısı olduğuna dair tartışma konusu, başta Bakan Soylu olmak üzere ByLock programını kullananları tespit eden kurum ve kuruluşları ve Sedat Peker'in ByLock kullanıcısı olduğundan haberdar olduğu halde buna karşı suç duyursusunda bulunmayan bütün devlet yetkililerini "yardım ve yataklık ve suçu gizleme" suçlarına iştirakten yargılanmalarına neden olabileceği düşünülüyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap