SON DAKİKA

Haber > Gündem > Şakkadanak Batırel'den yeni inciler

Şakkadanak Batırel'den yeni inciler

15 Nisan 2022 Cuma - 11:25

Ekonomist Necmettin Batırel, zamlardan iki büklüm olan vatandaşın zamlardan rahatsız olmadığını ve gelirlerinin iyi bir seviyede olduğu için alışverişe devam ettiklerini savundu.

Prof. Özgür Demirtaş ile çıktığı televizyon programında “Merkez Bankası’nın yerinde olsam şak diye doları satarım” sözleriyle dikkatleri üzerine çeken iktidara yakın Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, tepki çeken açıklamalarda bulundu.

BBN Türk TV’de Tarkan Kaleli’nin konuğu olan Ekonomist Necmettin Batırel, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararını değerlendirdi. Faizin Haziran ayında düşürülebileceğini söyleyen Batırel, Türkiye’nin önünde büyük fırsatların olduğunu ifade etti.

‘İNSANLAR ZAMLARDAN RAHATSIZ OLMUYOR’

Enflasyondaki yükseliş devam ederken fiyat artışlarının insanlar üzerindeki etkisini değerlendiren Ekonomist Necmettin Batırel ‘İnsanlar herkes fiyatların artışını bekler hale geldi. Daha doğrusu insanlar anormal karşılamıyor. Eskiden fiyatlar arttığı zaman ‘olur mu bu fiyat’ falan denilirdi. Şimdi bakıyorum ben alışveriş merkezlerine gidiyorum. Fiyatlar yüksek ama alıyorlar ya.’ dedi.

Tarkan Kaleli’nin ‘Vatandaş, ertesi gün fiyatların daha fazla yükselmesi ihtimaline karşı kendini mi koruyor?’ sorusu üzerine Batırel, ‘Yani hayır, kendini koruyor değil de yani öyle kötü bir alışkanlığa kavuştuk ki şu anda fiyatların artışı artık bizi rahatsız etmiyor.' ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete yapılan %50 zammın gelir seviyesini arttırdığını söyleyen Batırel, ‘İnsanların geliri arttı yani eskisi gibi değil. Biliyorsunuz asgari ücrete %50 zam yapıldı. Otomatik olarak fiyatlar %50 arttı yani. İnsanların alım gücü en olumsuz etkileyen gelişmelerden bir tanesi bu.’ dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

DE
2 ay önce
he ATIYORSUN NEYİN KAFASI BU ALGI EŞİNDE OLMAYIN HALK ENAYİ DEĞİL SAMAN MI KAFALARINDA ANLAMADIK

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap