SON DAKİKA

Haber > Gündem > Pekcan'dan bir skandal daha: İhale bedelinden fazla ödeme yaptı

Pekcan'dan bir skandal daha: İhale bedelinden fazla ödeme yaptı

12 Mayıs 2021 Çarşamba - 12:09

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlıktan alınmada önce 1.6 milyon liralık ihaleyi üst düzey bir bakanlık bürokratın yakınlarına verdi.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlığı döneminde kooperatifçilik projesi kapsamında 1.6 milyon liralık ihaleyi üst düzey bir bakanlık bürokratının akrabalarına verdi.

Otobüs hizmeti satın almak üzere ihale açan Ticaret Bakanlığı, ihaleyi, bakanlığın bürokratı Eyüp Aksoy’un damadı, Keçirören eski belediye başkanı AKP’li Mustafa Ak’ın oğlu Yusuf İslam Ak verdi. 1.6 milyon lira bedelli ihalede 1.9 milyon liralık ödeme yapıldı.

Pekcan'ın görevden alınmadan önce başında olduğu Ticaret Bakanlığı, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik (ESK) Genel Müdürlüğü, kooperatifçiliği tanıtmak için 2020’de bir proje hazırladı.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre; 1.6 milyon liralık projenin finansmanı için Kamu İhale Kanunu’na (KİK) tabi olmayan TOBB’un İç Ticaret Geliştirme Payı kullanıldı. Onayı dönemin Bakanı Ruhsar Pekcan verdi.

Projeye göre, özel bir şirketten otobüs hizmeti satın alınacak, devletin bürokrat ve teknik ekibi, otobüsle il il dolaşarak kooperatifçiliği halka anlatacaktı.

Hizmet alımı ihalesini Horizon isimli bir firma kazandı. Ancak ihale firmanın gerekli şartları taşımadığı gerekçesiyle iptal edildi. İkinci ihaleyi ise Keçiören eski Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın oğlu Yusuf İslam Ak’a ait SATA Reklam Limited Şirketi aldı.

İhale yöntemi tartışılırken, ESK’da otobüs projesinin de dahil olduğu kooperatiflerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aksoy ile Mustafa Ak’ın ‘dünür’ olduğu ortaya çıktı.

Mustafa Ak

İhalenin 1.6 milyon lira bedelle sonuçlanmasına rağmen firmaya 1.9 milyon lira ödendiği iddia edildi. Firmanın lansman yapmadığı halde yapmış gibi fatura edip parasını istediği, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın ödeme için talimat verdiği, ancak daire başkanının direndiği iddia edildi.

Eyüp Aksoy

Yusuf İslam Ak’ın kayınvalidesine ait kafede çalışan bir personelin de otobüste görev almış gibi gösterilerek para ödenmek istendiği iddiası ortaya atıldı. Yapılmayan lansman ile kafe personeli için ödemelere karşı çıkan daire başkanının görevden alındığı iddia edildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Yüksel
1 ay önce
Hırsızları ne kadar seviyor bu Ak parti suçluya ceza vermek bu kadar zormu düğüm çözülür diye mi korkuyorlar yoksa
Hacı
1 ay önce
nereden tutarsanız tutun, hırsızlık, yalan, talan, arsızlık yolsuzluk bankalığı olmuş sanki.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap