SON DAKİKA

Haber > Gündem > Özvar: ‘YÖK’ü bitireceğiz’ söylemleri siyasi söylemlerden ibaret

Özvar: ‘YÖK’ü bitireceğiz’ söylemleri siyasi söylemlerden ibaret

12 Mayıs 2022 Perşembe - 15:31

Sahn-ı Seman’dan Dârülfünûn’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu’nda konuşan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, “Türkiye’de yükseköğretim kurulu tartışmasının politik söylemin ötesinde bir anlam ifade etmediğini düşünüyorum. 1980 darbesine referansta bulunmak, tenkit etmek amacıyla yükseköğretim kurulu, tabirimi mazur görün deyim yerindeyse meze olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. ‘Yükseköğretim kurulunu kaldıracağız, YÖK’ü bitireceğiz’ söylemleri işin esasına taalluk etmeyen siy

Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Sahn-ı Seman’dan Dârülfünûn’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu başladı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen sempozyum ‘Dârülfünûn ve Yükseköğretimin Yeniden Şekillenmesi’ temasıyla yapılıyor.

Sempozyumun açılış konuşmalarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Şahin, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir ve Emre Dölen yaptı.

‘DARÜLFÜNÜN EVRAKI’ SERGİSİ DE AÇILDI

Pek çok akademisyen ve tarihçinin katılımıyla 9 oturumda tamamlanacak sempozyumun odak noktasını Dârülfünûn ve bölümleri teşkil ederek medreseden üniversiteye geçiş süreçleri ve mekanizmaları ele alınacak. Yarın sonra erecek olan sempozyum kapsamında ‘Darülfünün Evrakı’ isimli sergi de açıldı. Sergi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi envanterine kayıtlı Darülfünün’a ait belgelerden seçmeler yapılarak hazırlandı. 53 evrakın yer aldığı sergide Darülfünün’un yapısı, işleyişi, öğrencileri, sınav kağıtları yer alıyor. Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar sergiyi gezerek eserlere ilişkin bilgi aldı.

OSMANLILAR MODERN BİR KURUM OLARAK ÜNİVERSİTEYİ KURMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTI

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, “Sempozyumu düzenleyenlere ve emeği geçenlere müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim. Bugüne kadar gerçekleştirilen sempozyumdaki çalışmaların da gösterdiği için Osmanlı’da fevkalade kayda değer dünya ölçüsünde bir yükseköğretim ve ilim hayatının olduğu anlaşılmaktadır. Bundan sonra ilim tarihi çalışacak olanlara da bu sempozyumlar eserleriyle çok ciddi katkı sağlayacaktır. Osmanlılar 19’uncu yüzyılın başından itibaren modern bir kurum olarak üniversiteyi kurmak için çok uğraştı. Belki bir asra yaklaşan bir süre yükseköğretim kurumu deneyip yanılarak inşa etmeye çalıştılar. Acele etmediler belki üniversitenin kuruluşunu 50-60 senede tamamladılar ve cumhuriyete bir yükseköğretim kurumu Darülfünun’u bırakmış oldular. Son denemenin uzun süre faaliyet göstermiş olmasından dolayı gerçekten başarılı olduğunu hepimiz tespit ediyoruz. Darülfünun’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne ne kaldı sorusunun cevabı da bugün burada yapılacak tartışmalarda ortaya çıkacaktır. Bu bakımdan toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap