SON DAKİKA

Haber > Gündem > Okullar yeniden kapanacak mı? Bakan Mahmut Özer açıkladı

Okullar yeniden kapanacak mı? Bakan Mahmut Özer açıkladı

12 Eylül 2021 Pazar - 13:18

Pandemi nedeniyle kapatılan 200 dersliğin ardından Bakan Mahmut Özer, okullarla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, pandemi nedeniyle kapatılan 200 derslik nedeniyle okulların açık kalıp kalmayacağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Mersin Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Özer, "En son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir" dedi.

6 Eylül'de 81 ilde yüz yüze eğitime 57 bin 108 okulda başlandığını belirten Bakan Özer, 850 bin derslikten 198'sinde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini söyledi.

Bakan Özer şu şekilde konuştu:

"Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların çoğu kıta Avrupa'sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sağlık kurallarına uyduğumuz zaman süreci ne kadar başarılı şekilde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye'de eğitim sisteminin ölçeği çok büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin temizlik görevlimiz, 100 binin üzerinde idari personelimizin olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz. Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir. Diğer taraftan bildiğiniz gibi virüs sadece okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm mekanlarda virüsün yayılma potansiyeli var."

'KALABALIK SINIFLAR İSTİSNAİ"

Bakanlık olarak il veya ilçeler bazında önlemler veya istisnai kurallar getirmediklerini, okul ve vaka bazlı istisnalar uyguladıklarına dikkati çeken Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamuoyunda sıklıkla tartışılan 'kalabalık sınıflar' konusu var. 850 bin dersliği yüzde 56'sında öğrenci sayısı 25'in altındadır. Bu dersliklerin yüzde 18'inde de 26-30 arasında öğrenci sayısı bulunmaktadır. Dolayısıyla kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur, yaygın bir durum değildir. İstisnai durumlarda istisnai kurallar uygulanır. Dolayısıyla Bakanlık olarak tüm illerimize, valiliğimize, il milli eğitim müdürlüklerimize okul bazlı kalabalık sınıflarla ilgili her türlü önlemi alma, ikili eğitime geçme veya ders saati süresinde tasarrufta bulunma yetkisini verdik."

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

MUHAMMED MUSTAFA ALP
11 ay önce
Okulları kapatmanız gerek nasıl veliler coronadan çocuklarını gönder miyor oğlumun okulundada korona çıktı ama sadece sınıfı kapatıyorlar o okulu kapatmanız gerek çünkü o sınıfa ders veren öğretmenler diyet sınıflara da ders veriyor

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap