SON DAKİKA

Haber > Gündem > O hainlerin inleri başlarına yıkılacak!

O hainlerin inleri başlarına yıkılacak!

24 Aralık 2019 Salı - 11:20

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden arındırılan bölgenin batısında ve doğusunda kalan kesimlerde hala teröristlerin olduğunu, bunların bölgedeki Mehmetçik tarafından gece-gündüz takip edildiğini belirtti. Akar, "Şu anda bir heyetimiz Moskova'da, onlar bu konuları görüşüyorlar." dedi.

Milli Savunma Bakanlığında başarılı birlik ve personel, Bakan Akar,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri  Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Milli Savunma Bakan Yardımcılarının da  katıldığı törenle ödüllerini aldı.

Bakanlıkta düzenlenen "Milli Savunma Bakanlığı Madalya, Başarılı  Birlik ve Personel Ödül Töreni" kapsamında ilk olarak  Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Ümit Dündar'a TSK Şeref Madalyası verildi. Dündar'ın madalyası Milli  Savunma Bakanı Akar tarafından takıldı. Törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Güler ile kuvvet komutanları ve bakan yardımcıları da başarılı diğer birlik ve  personelin ödüllerini verdi.
 
Milli Savunma Bakanı Akar, törendeki konuşmasına, ödül alan personeli  tebrik ederek başladı.
 
"Şu anda TSK bünyesindeki komando birliklerinde arazide olmayan yok,  Deniz Kuvvetlerinde ve Hava Kuvvetlerinde muharip unsurlardan araziye çıkmayan,  görevde olmayan yok." diyen Akar, yoğun bir dönemin yaşandığına dikkati çekti.
 
Dünyada ve bölgede önemli gelişmelerin yaşandığını, risk ve tehdit  oluşturabilen askeri gelişmelerin meydana geldiğini belirten Akar, "Bunun  farkında olarak Silahlı Kuvvetlerimizin etkin, caydırıcı ve saygın özelliğini  daha da artırmamız gerektiğini unutmayalım." diye konuştu.
 
TSK'nin gerek yurt içi gerekse sınır ötesindeki tüm faaliyetlerini  yasalara, uluslararası hukuka, BM sözleşmesine, ikili anlaşma ve mutabakatlara   uygun şekilde gerçekleştirdiğini vurgulayan Akar, şu ifadeleri kullandı:
 
"Irak'ın, Suriye'nin kuzeyindeki bizim tek hedefimiz teröristler,  terör örgütleri. Bunlara karşı mücadele yürütüyoruz. Bizim oradaki etnik ve dini  gruplara yönelik ayrım yapmamız söz konusu değil. Araplar, Kürtler, Aramiler,  Keldaniler, Yahudiler, Hristiyanlara karşı bizim herhangi bir tavrımız,  hareketimiz, operasyonumuz kesinlikle söz konusu değildir. Bu konuda çok sayıda  fitne, fesat yapılıyor. Bunlara karşı hepimizin uyanık, bilinçli, bilgili olması  lazım."
 
"MEHMETÇİK NORMALLEŞME İÇİN ÇALIŞIYOR"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla 9 Ekim'de Barış  Pınarı Harekatı'nın başlatıldığını anımsatan Akar, şunları söyledi:
 
"Bu harekatla Pınar Bölgesi teşkil edildi. Teröristlerden temizlendi.  Bu temizlenen bölge  güvenli hale geldi. Buradaki çalışmaları yaparken bir  taraftan ABD'lilerle, diğer taraftan Ruslarla mutabakatlar yaparak  faaliyetlerimizi koordine ettik. Bu koordinasyon şu anda devam ediyor, özellikle  Ruslarla. Söz konusu bölgenin batısında ve doğusunda kalan kesimlerde hala  teröristlerin olduğunu arkadaşlarımız gece gündüz takip ediyorlar. Şu anda bir  heyetimiz Moskova'da, onlar bu konuları görüşüyorlar. Diğer taraftan arazideki  arkadaşlarımızın da çeşitli temasları var. Bütün bu konularda hakkımız, hukukumuz  ne ise bunları tekrar tekrar gündeme getirmek suretiyle bizim mutabakatlara  uyduğumuzu, karşı tarafların da bu mutabakata uymaları gerektiğini kendileriyle  görüşüyor, konuşuyoruz. Bu şekilde ilişkilerimizi sürdürüp hakkımızı, hukukumuzu  korumaya çalışıyoruz. Bu görüşmeler yoluyla amaçlarımıza ulaşmaya gayret  gösteriyoruz. "
 
Harekat sırasında Türkiye'ye yönelik çok sayıda dezenformasyonun  yapıldığını, sosyal medyada yalan paylaşımların yer aldığını belirten Akar,  "(Kimyasal silah kullanıyorlar) demek gibi büyük bir gaflet, alçaklık içine  giriyorlar. TSK bünyesinde kesinlikle kimyasal silah, bunların atma vasıtası yok.  Bununla ilgili bir yayın, konsept, doktrin yok, hiçbir şey yok." dedi.
 
Türkiye'nin mücadelesini hem arazide hem de masada aralıksız  sürdürdüğünü dile getiren Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"(Şu anda arazide ne oluyor) derseniz, arazideki bütün Mehmetçik  normalleşme için çalışıyor. Öncelikle yapmaya çalıştığımız şey özgürlükler.  Oradaki Suriyeli kardeşlerimizin olabildiğince özgür bir şekilde kendi iradeleri  doğrultusunda yaşamlarını düzenlemelerine gayret gösteriyor, buna çalışıyoruz.  Bunun olabilmesi, bölgenin daha da güvenli hale gelmesi için el yapımı  patlayıcıların, mayınların temizlenmesi ayrıca orada Barış Pınarı Bölgesi'nde  olması muhtemel teröristlerin oradaki halka zarar vermemeleri için  çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
 
Başta Suriye olmak üzere tüm komşuların toprak bütünlüğüne saygılı  olduklarını vurgulayan Akar, terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale  getirilinceye kadar devam edeceğini belirtti.
 
"O HAİNLERİN İNLERİ BAŞLARINA YIKILDI, YIKILACAK"
 
Tarih boyunca mazlum, mağdur ve haklıların yanında olan Mehmetçiğin bu  özelliğini sürdürdüğünü ifade eden Akar, "Pençe harekatlarıyla da mayıstan beri  Irak'ın kuzeyinde operasyonlar aralıksız devam ediyor. Orada da teröristlerin  inlerine girildi, girilmeye devam ediyor. O hainlerin inleri başlarına yıkıldı,  yıkılacak. Hiçbir şekilde bunların kurtuluşu yok." diye konuştu.
 
İdlib'de insanlık dramı yaşanmasının önüne geçmek için Türkiye'nin  harcadığı yoğun çabaya dikkati çeken Akar, verilen sözlerin yerine getirilmesinde  bazı sıkıntılar olduğunu kaydetti.
 
Akar, gölgedeki dramın sona erdirilmesi için çalıştıklarını  belirterek, "Bir taraftan rejimin katliamı durdurması için gayret gösterilirken  diğer taraftan da oradaki insanların sıkıntılarını hafifletmek için, insani  yardım için Türkiye Cumhuriyeti, bu asil millet gayret içinde." ifadesini  kullandı.
 
Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Türkiye'nin denizdeki hak, alaka ve  menfaatlerine yönelik faaliyetlerini de kararlılıkla sürdürdüklerini vurgulayan  Akar, "Bu konuda bizim iznimiz olmadan bir karar alınmasına, oradaki hakkımızın,  hukukumuzun çiğnenmesine müsaade etmeyeceğimizi başta Sayın Cumhurbaşkanımız  olmak üzere ilgili kişiler, kurumlar belirtti. Bununla ilgili alınması gereken ne  kadar tedbir varsa bunlar da sürekli alınmakta, takip edilmekte."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Akar, Türkiye'nin bu konuda tehdit dili kullanmadığını belirterek,  şöyle devam etti:
 
"Uluslararası hukuka uygun şekilde, iyi komşuluk, barış, huzur ve  saygı içinde çalışmalarımızı sürdürmek istediğimizi her fırsatta dile getirdik.  Türkiye Cumhuriyeti garantör bir devlet. Garantörlük anlaşması çerçevesinde  garantörlük görev ve sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz, aksaksız yerine  getirdi, bundan sonra da aynı esaslar doğrultusunda aynı hassasiyetle yerine  getirmeye devam edecek. Kıbrıs bizim milli meselemiz. Bu milli meselemizden  vazgeçmemiz, herhangi bir şekilde ödün, taviz vermemiz söz konusu değil. Biz hak,  alaka ve menfaatlerimiz neyse bunların peşindeyiz hakkımızı hukukumuzu  koruyacağımızı söyledik."
 
"ANLAMALARI LAZIM"
 
Libya ile imzalanan mutabakata da değinen Akar,  "Tamamen uluslararası  hukuk çerçevesinde yapıldı. Burada hiçbir şekilde farklılık yok. Bunu  anlamayanların anlaması lazım." dedi.
 
Mutabakatın uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat  Hükümeti ile yapıldığını anımsatan Akar, "Tarih boyunca kültür, iş birliği olan  bir ülke ile bizim bu zor günlerinde onlarla beraber olmamız, iş birliği,  yardımlaşma içinde olmamız çok doğaldır. Bizim yaptığımız da budur." ifadesini  kullandı.
 
Bakan Akar, FETÖ ile mücadeleye de değinirken, "FETÖ ile mücadele  konusunda da yavaşlama yok. Yeni bilgiler, belgeler, veriler çıktıkça ilgili  kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde, tamamen hukuk çerçevesinde gerekli  işlemler yapıldı, yapılmaya devam edecek. FETÖ'den temizlendikçe TSK'nin gücü,  kuvveti, etkinliği de arttı." diye konuştu.
 
Tören, ödül alan personelle çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona  erdi.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap