SON DAKİKA

Haber > Gündem > MEB’in gizlediği imam hatip gerçeği ortaya çıktı

MEB’in gizlediği imam hatip gerçeği ortaya çıktı

14 Ağustos 2020 Cuma - 10:28

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercihleri 10 Ağustos’ta açıklandı. Açıklama sonrası ise boş kalan imam hatip okullarının kontenjanları dolu olarak gösterildi.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrası adaylar 20-29 Temmuz arasında yapılan tercih sonuçları 10 Ağustos’ta açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla beraber ise boş kalan imam hatip liselerinin kontenjanları dolu olarak gösterildi. OdaTv’de Maksut Bakmuk’un kaleme aldığı yazıda belirtilene göre, örneğin 569 boş kontenjanlı Göktürk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kontenjanı 2 gün sonra 37’ye düşürülürken Kadri Yörükoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 535 boş kontenjanı 37’ye düşürüldü.

Kontenjanları düşürülen okullar şu şekilde:

1-resim.jpg

Maksut Bakmuk’un ilgili yazısı şöyle:

Geçmiş yıllarda liseye geçişte tercihe açılan okular (… OGS, TEOG) bakanlık sitesinde ilan edilirdi. İlan edilen listelerde okulun; ili/ilçesi, adı, öğretim şekli, yabancı dil, kontenjan bilgileri, öğretim şekli yer alırdı. 

Tercih sonunda ise boş kalan kontenjanların da yer aldığı listeler yayımlanırdı. Böylece şapka düştü kel göründü misali MEB’in yanlış planlamaları açık açık herkes tarafından görülürdü. Böylece hangi tür kurumlar yüzde kaç doldu görülürdü.

Kurumları ayırıcı, algı yaratıcı paylaşımını herkes teyit edebilirdi.

Kontenjanı yüzde 99.8’inin dolduğu açıklanan Anadolu İmam Hatip Liselerinin(AİHL) sınavla öğrenci alan bir çok teşvik ile süslenmiş AİHL’ler olduğunu söylemiştik.

Yerleştirmeler açıklandığında veriler elimizde değildi ama görünen köy kılavuz istemezdi ve verilere ulaşınca AİHL’lerde on binlerce kontenjanın boş kaldığı başta olmak üzere başka da detaylara ulaştık. Bazı AİHL’lerde 400-500’leri bulan boş kontenjanlar olduğu kontenjanların büyük bir kısmının boş kaldığını gördük.

PANDEMİ VE ARTAN ÖĞRENCİ SAYISINA ÇÖZÜM

Ayrıca MEB’in bu yıl (4+4+4 nedeniyle) artacak 9. Sınıf öğrenci sayısı için çözümü; ikili öğretime geçiş vepandemiye rağmen sınıf mevcutlarını arttırmak olmuştur.

MEB yetkilileri bir çok nedene bağlı olarak listeleri yayınlamamakta ve gizliliği oynamaktadırlar.

 E-okul sistemine girildiğinde;

gorsel1-001.jpg

Şeklinde iki başvuru türü var. Sınavla öğrenci alan ve sınavsız(yerel) öğrenci alan.

Sınavla öğrenci alan bölümü tıklayınca;

gorsel2-001.jpg

Şeklinde hereksin ulaşabildiği okulların kontenjan dahil bir çok bilgisinin yer aldığı bir sayfa açılmaktadır. Çünkü bu okulların kontenjanı zaten azdır ve büyük oranda dolmaktadır.

Sınavsız( Yerel) yerleştirme ile öğrenci alan bölüm tıklanınca ise;

gorsel3.jpg

Şeklinde bir ekran gelmektedir.

Böylece dolu olan ya da çok az boş kontenjanı olan sınavla öğrenci alan okulların listesine herkes ulaşabilirken diğerlerine (sınavsız öğrenci alan kurumlara)  vatandaş ulaşamıyor. Sadece 8.sınıfta öğrencisi bulunan veliler ulaşabiliyor.

KONTENJANLAR DÜŞÜRÜLDÜ

10 Ağustos Pazartesi günü tercih yerleştirmeleri açıklandığında listelere bir şekilde ulaştık.

12 Ağustos ta baktığımızda ise İmam Hatiplere yönelik bir operasyon daha yapıldı. 400’lü-500’lü rakamlarda boş kadrolar bulunan AİHL’lerdeki kontenjanlar düşürüldü.

Örnek verelim.

İstanbul’un listesini ele alalım ve ilk dört okula bakalım.

gorsel4.jpg

Anadolu İmam Hatip Liseleri (yerel yerleştirme) boş kontenjanlar 10 Ağustos 2020 tarihinde yukarıdaki gibi iken;

12 Ağustos 2020 tarihinde:

gorsel5.jpg

Oldu. Yani bir şube sayısı olan (40)’ın üstünde boşluk olan okul bırakılmadı.

Binlerce kontenjan uçtu

Böylece AİHL’lerde boş bulunan on binleri bulan kadro uçuruldu. Buna düzenleme yaptık denilebilir. Geçmişte de yaşadığımız bu duruma bir kılıf uydurulabilir o zaman da soruyoruz İmam Hatip Liseleri için yaptığınızı Meslek Liseleri için neden yapmadınız?

Şimdi de Meslek Liselerine bakalım.

10 Ağustos 2020:

gorsel6.jpg

12 Ağustos 2020:

gorsel7.jpg

Evet İmam Hatiplerin boş görünmesinden utananlar(!) (başka sebep bulamıyoruz(!))  boşlukları kaçırmışlardır.

Bir başka tablo koyup bazı okulların kontenjanları nereden nereye düşmüş görecek olursak;

1-resim-001.jpg

İKİLİ ÖĞRETİM

Yine sisteme (listelere) bakıldığında tüm okullar Normal Öğretim olarak görülüyor.

Hükümet bakan Selçuk öncesinden başlayarak 2020 yılında tüm okulların normal öğretime geçirileceğini açıklamış Cumhurbaşkanı da dile getirmişti.

Bunun aksine uygulamaya gidilerek bakan Selçuk ile birlikte bir çok Anadolu Lisesi ilk kez ikili (sabahçı/öğlenci)öğretimle tanışmıştır.

2020 yılı başlarında yapılan planlamalarda okulların kontenjanları belirlenmişti. Tabii bu planlamada bu yıl öğrenci artışı olacağı da masaya yatırılmıştı. Fakat kontenjanlar değiştirildi. Bu değişiklikten okul müdürleri 10 Ağustos 2020 tarihinde yani yerleştirmeler açıklanınca haberdar oldular. Örneğin 300 kontenjan belirlenen okul 760 kontenjana çıkarıldı. Ve okulun bu kadar kapasitesi olmadığından okul ikili öğretime dönüştürüldü.

VELİNİN HABERİ YOK

Okulun ikili öğretime dönüştürüldüğünden velinin haberi yok. Çünkü vatandaş tercih yaparken sistemde normal öğretim olarak görüyor.

MEB gizliliği bırakmalı şeffaflığa dönmelidir.

Bu listeler MEB’in maskesidir. Bu listeler tercih edilen/edilmeyen okul türünü de okul adını da ortaya koymaktadır. Çözüm makamında olanlar bu çizelgelerden ders çıkarmalıdırlar.

 Sınava dayalı, öğrencilerimizi adeta heba eden sistemin çözümü gizlilikte değildir. Çözüm; kurumların eşitliğinden, tercih edilmeyen okullara yönelik çözümler üretmekten geçmektedir. Eğitimde temel olması gereken ve kanunda da yer alan fırsat ve imkan eşitliği sağlanamadığı takdirde tekrar tekrar sınav sistemlerini, adlarını, soru sayılarını… vs değiştirerek konuşmaya devam ederiz.  

Eğer amacımız nitelikli eğitimin tüm çocuklarımıza, gençlerimize ulaştırılması ise amaca hizmet eder yaklaşımlar sergilemeliyiz.

Eğer amaç; özel okulları ve İmam Hatip’leri teşvik ve dayatmak ise vatandaşı bu okullara mecbur bırakmak ise o zaman amaca uygun yolda ilerlendiğini söyleyebiliriz.

O zaman bu amaca hizmet etmek için, yanlışların görünmemesi için bilgi gizlemeye devam edilir, doğrular karşısında bedenin dışarıda olduğu unutularak kafalar kuma gömülmeye çalışılır.

O zaman istatistiği tersten okumaya başlar sınavlı sınavsız kelimesi kullanmadan AİHL’ler yüzde 99.8 doldu diye açıklamalar yapılır.

Bizim söylemimizi İHL düşmanlığı diye tanımlayanlara da söyleyeyim ki kurumlar bir zümrenin değil tüm halkındır.  Bu kurumlarda çalışan meslektaşımız arkadaşlarımız olup okuyan çocuklarımız da bizim çocuklarımızdır.  Kurumlara düşmanlığım olamaz ama dayatmaya, ayrımcılığa, kamu kaynağının israfına, siyasetin eğitime hatta inanç üzerinden müdahalesine karşı duruşum ile laik, bilimsel, demokratik ve kamusal eğitim talebim her zaman vardır.

Eğitimde amacı tanımlamaya gerek yoktur tanım zaten yapılmıştır ve kanunda yer almıştır.

“Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap