SON DAKİKA

Haber > Gündem > KPSS skandalında yeni detaylar! 3 soru birebir aynı 10 soru benzer

KPSS skandalında yeni detaylar! 3 soru birebir aynı 10 soru benzer

07 Ağustos 2022 Pazar - 09:06

KPSS'de meydana gelen skandal sonrası DDK tarafından başlatılan soruşturmanın ön raporunda 3 sorunun birebir aynı, 10 sorununsa benzer olduğu tespit edildi.

KPSS'de meydana gelen skandal sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile DDK tarafından başlatılan soruşturma derinleşiyor. Sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 sorunun uzmanlarca yapılan ilk incelemesi tamamlandı.

Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı.

NTV'nin haberine göre, konuya ilişkin hazırlanan ön rapora göre şüpheli 13 soru bulunuyor.

3 SORU BİREBİR AYNI

Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun birebir aynı olduğu tespit edildi.

Bu soruların cevap şıklarının örtüştüğü de ortaya çıkarılırken, 10 sorunun ise benzerlik gösterdiği kaydedildi.

Soru benzerliğinin tesadüf mü yoksa bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemenin halen devam ettiği bildirildi.

Soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu
Devlet Denetleme Kurulu’nun ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.

Soruların sızdırıldığı iddia edilen  Yediiklim Yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırılıyor.

ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı memur suçları bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi.

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap