SON DAKİKA

Haber > Gündem > KKTC'de koronaya yönelik yeni kararlar alındı!

KKTC'de koronaya yönelik yeni kararlar alındı!

07 Aralık 2021 Salı - 09:11

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronavirüse karşı mücadeleler hız kesmeden devam ederken yürütülen çalışmalar kapsamında ilave tedbirler eklendi.

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron'dan sonra yeni kararlar alan ülkeler arasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de eklendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) koronavirüs ile mücadele kapsamında ilave tedbir kararları alındı.

YOLCULAR 72 SAAT İÇERİSİNDE DİJİTAL SEYAHAT BELGELERİNİ DOLDURACAK

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince belirlenen ilave Kovid-19 tedbirlerinin, bakanlık tarafından uygulanmasına karar verildi.

Buna göre, KKTC'ye Ada dışından gelerek kara sınır kapılarından giriş yapacak kişilerin, yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde Dijital Seyahat Belgelerini doldurması gerekecek.

ÜLKEYE GİRİŞLER İÇİN YENİ KRİTERLER BELİRLEDİ

KKTC'ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi.
Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanlardan yolculuk öncesi son 72 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucu istenecek ve yolculara 10 gün karantina uygulanacak.

Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu istenecek.

Aşılı veya hastalığı geçirmiş kişiler karantinasız giriş yapabilecek ancak ülkeye giriş tarihinden 72 saat sonra yeniden Kovid-19 testi yaptıracak, aşısız kişiler ise 7 gün karantinada kalacak.

Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, Ada'ya son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 5 gün karantinaya tabi tutulacak.

YEŞİL RENKTEKİ ÜLKELERDEN AŞILI OLARAK GELENLERE KISITLAMA OLMAYACAK

Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek. Karantinaya girecek kişiler, sürelerini geçirmek amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız veya bir şoför eşliğinde gidecek.

ÇİFT DOZ AŞISI OLMAYANLAR KAPALI ALANLARA GİREMEYECEK

En az çift doz aşı yaptırmamış kişilerin ülke içerisindeki kapalı alanlara girmeleri yasak olacak. Bu kişiler sadece süpermarket, devlet daireleri ve banka gibi yerlere son 72 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ile giriş yapabilecek.
Tüm işletmelerde kapalı alanlarda her 3 metrekareye bir kişi, açık alanlarda ise her 2 metrekareye bir kişi düşecek şekilde alınacak.

EV ZİYARETLERİNDE 10 KİŞİDEN FAZLA AİLE FERDİ BİR ARAYA GELEMEYECEK

Sinema, kapalı konser ve tiyatro salonları yarı kapasite ile hizmet verecek ve buralarda yiyecek servisi yapılmayacak.

Ev ziyaretlerinde 10 kişiden fazla aile ferdinin bir araya gelmesi yasak olacak.​​​​​​​
KKTC'de yılbaşı organizasyonları sadece aşılı kişilerin katılımı ile düzenlenecek, açık ve kapalı alanların metrekare kurallarına uyularak kişi kabul edilecek.

Kovid-19'un Omicron varyantı nedeniyle Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'den gelen veya son 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişi olan kişilerin (KKTC vatandaşları hariç) ülkeye girişleri durduruldu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap