SON DAKİKA

Haber > Gündem > Kılıçdaroğlu'ndan MB Başkanı ile görüşme sonrası açıklama

Kılıçdaroğlu'ndan MB Başkanı ile görüşme sonrası açıklama

15 Ekim 2021 Cuma - 17:17

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile 1,5 saatlık görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Dövizin sürekli TL karşısında yükselmesi karşısında endişelerimizi ifade ettik" dedi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da, "Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası'nı herkes sahiplenmelidir " diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan randevu istedi.

Kılıçdaroğlu, saat 15.30'da TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nu ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile 1,5 saatlik görüşme gerçekleştirdi.

"TL'DEKİ DEĞER KAYBINA İLİŞKİN ENDİŞELERİ İLETTİK"

Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Dövizin sürekli TL karşısında yükselmesİ karşısında endişelerimizi ifade ettik. Zam yağmuru gelecek, her alanda ciddi sorunlar çıkabilir. Kara kış fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Fakirin hakkını hukukunu korumak açısından bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan'ın olduğunu sağır sultan biliyor. Buradan Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum; Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster. Kararı liyakatlı kişiler versin. Kararı büyük ölçüde Erdoğan'ın verdiğini pek çok finans çevresi de biliyor. Bu rahatsızlığımız dile getirildi."

KAVCIOĞLU: MERKEZ BANKASI'NI HERKES SAHİPLENMELİ

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da açıklamasında "Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası'nı herkes sahiplenmelidir. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından biridir. Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası'nın açıklamaları nettir" dedi.

Merkez Bankası'ndaki görevden almalarla ilgili konuşan Kavcıoğlu, "Bütün kurumlarda olabilen şeyler. bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi" açıklaması yaptı. 

Kemal Kılıçdaroğlu, bu görüşmeyi sosyal medya hesabından attığı bir tweet ile duyurmuştu.


 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
1 ay önce
Mantık ne diyor? 4 MB Başkanı görevden alınmış. Sebep faizi düşürmüyorlar diye.Hani insan bir hata yapar tamam. 2. defa aynı hatayı yapan ahmaktır. 3. defa aynı hatayı yapan, o kadar ahmaktır ki Allah affetmez. RTE 4. hatayı yaptı. 5.ye şimdilik tehdit savuruyor. Olay açıktır. Ekonomi ve para gidişatı kotü iken seçime kadar milleti uyutma. Bütun bu atamalar senaryo. Yaratılmata çalışılan algı MB Başkanları RTE yi dinlemediğinden bunlar oluyor. Cehalet şunu sormaz: Niye RTE atama yapmadan faizi düşürecek olanı bulmuyor da ha bire deģişiyor.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap