SON DAKİKA

Haber > Gündem > Kar yağışı durdu diye sevinmeyin! Beyaz kabus geri geliyor

Kar yağışı durdu diye sevinmeyin! Beyaz kabus geri geliyor

28 Ocak 2022 Cuma - 14:50

Tüm Türkiye'yi esir alan kar yağışının ardından güneş yüzünü göstermeye başlasa da Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre kar yağışı yeniden geliyor. Marmara Bölgesi için tarih belli oldu.

Marmara Bölgesi için Meteoroloji uzmanlarından yeni bir kar uyarısı geldi. Yoğun kar yağışı nedeniyle hayatın felç olduğu Marmara için iki tarih birden veren Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki 3 gün buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülecek zirai açıdan ve ulaşım açısından dikkat edilmelidir. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi var. Hava lodosa dönüyor. Yağmur ile birlikte kar erimeleri su baskınları ve taşkınlara neden olabilir" dedi.

MARMARA İÇİN TARİH VERDİ 

Anadolu'ya 31 Mart'ta yoğun kar yağışı geleceği uyarısı yapan Şen, "Bundan sonraki kar Anadolu'ya (iç bölgeler) 31 Mart gibi görünüyor. Marmara'ya ise çok zayıf ihtimal 3-4 Şubat gibi. Yüksek ihtimal 9 Şubat gibi" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, (Adıyaman hariç) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Hatay çevrelerinin yağışlı geçeceği, yağışların Hatay çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülke genelinde buzlanma ve don ile birlikte kuzey ve iç kesimlerde pus, yer yer sis görülmesi bekleniyor.

DİK YAMAÇLARDA ÇIĞ RİSKİ 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

İŞTE HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNLERİ:

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
TÜRKİYEMİZİNDE BULUNDUĞU KUZEY YARIM KÜREDE 21 MART TARİHİNE KADAR KIŞ MEVSİMİDİR (COĞRAFYA BİLGİSİ ) ! AYRICA MART KAPIDAN BAKTIRIR KAZMA KÜREK YAKTIRIR ATASÖZÜDE MART AYININ İLK 20 GÜNÜNÜN SOĞUK GEÇEBİLECEĞİ İÇİN SÖYLENMİŞTİR! HA TABİ ŞUNU DA BELİRTELİM MART AYI ; OCAK,ŞUBAT KADAR SOĞUK GEÇMEYEBİLİR ! AYRICA BU KAR YAĞIŞLARI BEREKETTİR VE BARAJLARDA DOLULUĞU ARTIRARAK KURAKLIĞI BIR NEBZE AZALTMIŞTIR ! KURAKLIK BÜYÜK BİR FELAKETTİR ! KÜRESEL ISINMANIN KÖTÜ YÜZÜ KURAKLIK YANİ SUSUZLUKTUR !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap