SON DAKİKA

Haber > Gündem > İşte Çin malı koronavirüs aşısının uygulamaya başlayacağı tarih

İşte Çin malı koronavirüs aşısının uygulamaya başlayacağı tarih

02 December 2020 Wednesday - 23:28

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun saat 17.00'de Sağlık Bakanı Koca'nın başkanlığında başlayan "aşı" gündemiyle toplandı. Toplantıda Çin'den alınan aşının 11 Aralık'tan başlayarak öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanmasına karar verildi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, saat 17.00'de Sağlık Bakanı Koca'nın başkanlığında "aşı" gündemiyle toplandı. Çin'den alınan aşı 11 Aralık'tan başlayarak öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanacak. Toplantıda diğer risk grupları yani aşıda başka kimlere öncelik verileceği ele alındı.

AŞI SIRALAMASI 4 GRUBA AYRILDI

Aşı gündemi ile toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacaktır. İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır. Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır."

İLK AŞAMA: Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.

İKİNCİ AŞAMA: Toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Bilim Kurulu'nun aşı gündemli toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap