SON DAKİKA

Haber > Gündem > İşte Atatürk’ün ekonomik dehası... O’nun döneminde dolar Türk Lirası karşısında yıl yıl bakın nasıl erimiş

İşte Atatürk’ün ekonomik dehası... O’nun döneminde dolar Türk Lirası karşısında yıl yıl bakın nasıl erimiş

25 Kasım 2021 Perşembe - 20:26

Tarihçi yazar Ümit Doğan, Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk döneminde Kurtuluş Savaşı’ndan çıkan bir ülke olmasına rağmen Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısında ne kadar istikrarlı olduğunu aktardı.

Türk Lirası döviz kurları karşısında Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en değersiz konumuna geldi.

Tarihçi yazar Ümit Doğan, Kurtuluş Savaşı vermiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda birçok cephede mücadelesini sürdüren dönemin Türkiye’sinin ekonomisini anlattı.

Doğan, paylaşımında “Atatürk döneminde Dolar kuru.” diyerek dikkat çeke bir tablo paylaştı.

Söz konusu tabloda, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde Türk Lirası’nın hiçbir zaman ani değer kaybetmediğini ve zaman içerisinde giderek değer kazandığı görülüyor.

Doğan, verilere yönelik “Türk lirasının yabancı paralar karşısında nasıl değer kazandığını görüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Dönemin verilerine göre, 1 Dolar, 1929 yılında 2.09 Türk Lirası’na, 1938 yılında ise 1.26 Türk Lirası’na karşılık geliyor.

Türk Lirası, yeniden kurulan bir ülkenin ekonomisine rağmen Atatürk’ün ekonomi politikaları sayesinde dolar karşısında yıllar içerisinde değer kazanmıştı.

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Hasan Basri Gürler
2 ay önce
Ver Halepi ver musulu ve Kerkükü. Kapat camiyi.. Aç kızları.. Alfabeyi değiş. Dinden tarihten kopart at. Şapka gelsin fes gitsin. kur istiklal mahkemelerini 400.000 iman ehlini as gitsin. venizelosla , edwardla wals yap. çankayada ye iç eğlen. Yer altı yer üstü madenlerine el atma. ne denirse yap. Bak dolar ne oluyor..
Hasan Basri Gürler
2 ay önce
Şimdide aynı politika izlenebilir. Mesela Mavi Vatandan el çek, Afrika'ya karışma, İhanı Sihanı yapma abd'den al, Pkk'ya YPG'ya Fetö'ye vurma. Mit'i , TSK'yı yine Fetöye terk et. Yollar köprüler tüneller Havaalanları yapma.. Hastaneler Üniversiteler yapma.. Dünya beşten büyüktür neden diyorsun? Yer altı madenlerine neden el atıyorsun? Filistini kurtarmak sana mı kaldı? Sende camileri kapat. Ezanı yasakla. Kılık kıyafeti değiştir. Alfabeyi değiştir. Tarihle dinle imanla bağları kes. İçine kapan. Emir eri ol. Bak nasıl dolar düşüyor..
Erkan
2 ay önce
Atatürk ün büyüklüğüne söz yok ancak bazı şeyleri bilmeden konuşmak çok cahilce.Dolar TL karşısında değer kaybetti ancak bunun sebebi bizde değil orada.büyük buhran denen 1929 da 4000 bankanın ve şirketin bir iki günde batmasına sebep olan ve otuzlu yıllar boyu süren borsanın çöküşü buna sebep oldu.Hiç gereği yokken bilmeden bu konulara girmek sadece zarar verir.Ne dünya eski dünya ne Türkiye eski Türkiye.Bilgi elimizin altında.Gerçeklerle büyümek gerek saçma tespitlele değil
Tarih
2 ay önce
Ülkeyi tamamen teslim etmişti. Merkez bankasındaki 400 Ton altını da İngilize vermişti. Doları artırıp baskı yapmanın gereği kalmamıştı.
Doğru söz
2 ay önce
Allah'ım millerimize yeni bir Atarürk gönder yaRabbim! Gerekirse ben kurban olurum yaRabbim.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap