SON DAKİKA

Haber > Gündem > İstanbul Valisi acı gerçeği açıkladı: Korona değil, işsiz kalma korkusu!

İstanbul Valisi acı gerçeği açıkladı: Korona değil, işsiz kalma korkusu!

27 Ekim 2020 Salı - 14:18

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da yeniden artışa geçen koronavirüs vakalarıyla ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı ve "İstanbullu hasta hasta işe gidiyor. Çünkü COVİD’den korkuyor ama işten atılmaktan daha çok korkuyor. Bu noktada bir sorun var" dedi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın açıklamalarına yer verdi. Altaylı, diğer konulardaki başarısını pandemide gösteremediği konusunda eleştirdiği Yerlikaya'nın kendisini arayarak, "Tüm olanlar için bir günah keçisi, bir kurban arıyorsanız ben buradayım" dediğini aktardı.

Altaylı, bugünkü 'İstanbul topyekun esnek mesaiye geçiyor' başlıklı köşe yazısında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın koronavirüse ilişkin açıklamalarına yer verdi. 

İstanbul'da salgının patlaması üzerine Yerlikaya’nın pandemi konusunda başarılı olmadığını ve İl Pandemi Kurulu ile birlikte sınıfta kaldığını yazdığını hatırlatan Altaylı, Yerlikaya'nın bu eleştirilere yerdiği yanıtları aktardı. 

Altaylı'yı arayarak “Tüm olanlar için bir günah keçisi, bir kurban arıyorsanız ben buradayım” diyen Yerlikaya'nın açıklamaları şu şekilde: 

Ekim ayında İstanbul’da salgının en üst seviyeye geleceğini İl Pandemi Kurulumuzda öngörmüştük. Tatilden dönecek olanlar, köylerinden, memleketlerinden gelecek olanlarla beraber bir yükseliş olacağını biliyorduk. Bununla ilgili olarak başından beri uyarılarımızı yaptık.

Siz lokanta ve kafelerin doluluğundan ve denetimsizlikten söz etmişsiniz. Doğrudur. Ama denetim yapmıyoruz demek bize haksızlık. Emniyet ve jandarma ile birlikte 21 Eylül ile 25 Ekim arasındaki 34 günlük sürede toplam 49 bin 767 ihbarı değerlendirmişiz. Bunun yanı sıra re’sen yaptığımız denetim sayısı 1 milyon 643 bin 590. Toplamda 1 milyon 693 bin 357 denetim yapılmış. Buna karantinada olması gerekenleri kontrol için yapılan denetimler de dahil.”

'Ceza çözüm değil'

Bu denetimlerde ceza kesmemekle suçlayacaksınız bizi. Doğru cezayı asgaride kesmeye çalışıyoruz. Ceza bir şey sağlamıyor. Boşu boşuna vatandaşla kamu görevlisi arasında gerilim yaratıyor. Cezayı son çare olarak düşündük hep. Çocuğunuza bile sürekli ceza verseniz bir süre sonra ceza arsızı olur, biz ikna metodu ile gidiyoruz. Üstelik de lüks bir mekan ile küçük bir esnafı aynı miktarla cezalandırmak da çok adil olmuyor. Can yakmak değil denetimdeki amacımız. Doğruyu hatırlatmak.

'Pandeminin başından beri en yakın çalıştığım kişi İmamoğlu'

Emin olun ki, pandeminin başından beri en yakın çalıştığım kişi Büyükşehir Belediye Başkanımız. Benim işim siyaset değil. Hizmet. Bunun için de Ekrem Başkan’la sürekli temas halindeyiz. Çok da iyi çalışıyoruz bilesiniz. Hiçbir sıkıntı yok.

'Toplu ulaşımı rahatlatamazsak bu salgını kesemeyiz'

İstanbul’da salgının yeniden yükselmesindeki en önemli neden toplu ulaşım. Bunu unutmayalım. Bu toplu ulaşımı rahatlatamazsak bu salgını kesemeyiz. Bunu da taşıt sayısını arttırarak yapamayız. Metrobüs zaten limitte. 17 saniyede bir otobüs geçiyor. Bunu daha da kısa süreye indiremeyiz. Diğer hatlarda da sefer sayısını arttırsak bu kez de durak yoğunluğu sorun olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşa durakta bekleme diyemeyiz.

İstanbullu hasta hasta işe gidiyor. Çünkü COVİD’den korkuyor ama işten atılmaktan daha çok korkuyor. Bu noktada bir sorun var."

'En önemli önlem esnek mesai'

Bu yüzden alınacak en önemli önlem sizin de değindiğiniz esnek mesai. Çünkü toplu ulaşım ve ulaşım sorununu başka türlü çözmemiz mümkün değil. Tabii bunu sadece kamu çalışanları ile yapamayız. İstanbul’da toplam çalışanlara kamu çalışanlarının oranı yüzde 8 civarı. Gerisi özel sektör. Yani 400 bin civarı kamu çalışanı var diyelim kabaca. Özel sektörde ise 5 milyon. Yani benim kamu çalışanlarını esnek mesaiye geçirmem sorunu çözmüyor. Bu durumda bizim özel sektörle ve üniversitelerle de oturup konuşmamız gerekiyordu.

Önce işverenlerle görüştüm. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile konuştuk, işveren sendikaları ile konuştuk. Sonra sendikalarla görüşmeye geçtik. DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ hepsi ile. Bütün başkanlar çok olumlu yaklaştı. Üniversite rektörleri ile görüştüm.

Eylül ayında bu kararı almıştık. Görüşmeler, hazırlıklar yapıldı. Haftaya tüm gazeteleri, yayın kuruluşlarını ziyaret ederek bu esnek mesaiyi anlatacağım ve buna geçeceğiz. En önemli tedbir bu olacak emin olun."

'Bu haftadan itibaren salgının frenine basmış oluruz'

İstanbul Türkiye’nin ekonomik motoru. Geleni gideni, düzenli- düzensiz 1 milyonu bulan göçmeni ile her gün 20 milyon kişinin yaşadığı bir kent. Kolay değil. Burayı bırakın Türkiye’yi dünyanın başka bir kenti ile karşılaştıramazsınız. Zor bir şehir. Anadolu’da 700 binlik bir büyükşehir ile İstanbul aynı şey değil. Burada bir öğrenci okula 40 kilometre yol gidebiliyor yeri geldiğinde. Anadolu’da 300 metre. İşe gitmek için de aynı şey söz konusu.

Burada hükümetimiz ile beraber hareket ediyoruz. Bildiğimizi okuyamayız. İçişleri Bakanımız, Maliye Bakanımız çok destek veriyor. Merak etmeyin. Bu haftadan itibaren salgının frenine basmış oluruz. Ama ille de bir suçlu lazımsa. Haklısınız. Ben suçluyum.
 
 
 

Fatih Altaylı'nın yazısının tamamı için...

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

bulut
10 ay önce
Kurumların toplu taşımada otobüsleri var. Halk toplu taşımada belediye otobüslerini kullanıyor. Ama yeterli değil...İstanbul'un nüfus yoğunluğu çok fazla olan bir dünya kenti..Nüfus yoğunluğunu, özel sektördeki işletmelerin özelliklerine göre,Antalya bölgesine yönlendirmek...Konya bölgesine yönlendirmek ..Korona virüsü için avrupa 3-4 yıllık planlar yapıyor.Bulaşıcı hastalığın süresi belli değil..5 yılda olur..10 yılda olur...Tedbirleri 3 er yıllık kademeli düşünmeliyiz...
derya
10 ay önce
İstanbul'un yoğun tedbirleri alınıyor. Vatandaş olarak katkı sağlayıcı,kolaylaştırıcı tedbirler kurumsal olarak düşünüyoruz.Ama bireysel düşüncelerde önemli. İstanbul'da emekli sayısı yüksektir. Çocuklar büyümüşler işlerine gidiyor. Emekli baba ve anneler İstanbul'dan , nüfusu daha az yoğun kentlere taşınma imkanı vardır. Ankara'ya ulaşım yönünden uygun olan Konya var...Ankara'daki emekli anne ve babalar için yoğunluğu ve risk taşıma orana düşük olan Konya... İmkanı ve şartları uygun aileler bireysel çözümlerde düşünmeli...

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap