SON DAKİKA

Haber > Gündem > İstanbul’un yanı başında yeni turizm rotası: Saray

İstanbul’un yanı başında yeni turizm rotası: Saray

09 Ocak 2022 Pazar - 12:00

Megakent İstanbul’un yanı başındaki Tekirdağ’ın Saray ilçesi doğal güzellikleri ile turizmde yıldızı parlarken görenleri kendine hayran bırakıyor.

Megakent İstanbul’un yanı başında bulunan Tekirdağ’ın Saray ilçesi son dönemlerde yıldızı parlayan tatil merkezleri arasında yer alıyor. Doğa turizmi ile adından söz ettiren Saray ilçesinde keşfedilmeyi bekleyen onlarca doğal mekanın yanı sıra mandaların su keyfini izlemek de mümkün. Bölgedeki mağaralar, kanyonlar, dereler, deniz ve daha onlarca güzel mekanın yanı sıra manda yetiştiriciliği ve tarım faaliyetleri bölge halkına katkı sağlıyor.

Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından bölgede yapılan keşif çalışmaları sonucu eko-turizm, doğal-turizm ve agro-turizm alanlarında keşfedilen yeni doğal güzellikler ve bölgede yapılan tarım faaliyetleri ile hayvan yetiştiriciliği konusunda çeşitli raporlar tutularak, bölgede yapılması gereken çalışmalar konusunda bakanlığa bildirimde bulunuluyor.

Pandemi döneminde ilçenin yıldızı parladı

Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, “Özellikle pandemi sonrasında Tekirdağ’ın en fazla parlayan yıldızı Saray ilçemiz ve çevresi. Çünkü pandeminin ortaya çıkardığı sıkıntılardan sonra eko-turizm, doğal-turizm alanında ve agro-turizm alanında en önemli avantajlara sahip bir yerimiz Saray ilçemiz. Oradaki Laladere piknik alanları, Bahçeköy, Güngörmez, Güneşkaya Mağarası, Kanara Kanyonu, tarım alanları, özellikle bin 600 tane mandanın bulunduğu ortam, o mandaların yetişme ve beslenme durumları, aynı zamanda su özelliklerine sahip avantajları eko-turizm ya da doğal turizm olarak çok ilgi çekmektedir. Saray’ın en önemli avantajlarından biri de zaten İstanbul’a çok yakın olması. Yani bir, bir buçuk mesafede insanlar bu doğa harikası yere ulaşarak, oradaki mandaları doğal ortamlarında görüyorlar. Mandalardan elden edilen kaymakları ve yoğurtları ya da sütleri elde edebiliyorlar" dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap