SON DAKİKA

Haber > Gündem > İş dünyası kara kara düşünüyor! "Makineler durur"

İş dünyası kara kara düşünüyor! "Makineler durur"

01 Temmuz 2021 Perşembe - 16:11

Türkiye dün gece üst üste gelen doğalgaz ve elektrik zamlarıyla çalkalanırken, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'ndan iktidara zam tepkisi geldi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), dün gece elektriğe yüzde 15, sanayide kullanılan doğalgaza ise yüzde 20 oranından zam gelmesine tepki gösterdi. Zamların gözden geçirilmesini isteyen TÜRKONFED, “Elektrik ve doğal gaz zamları makineleri durma noktasına getirir” ifadelerini kullandı. 

Koronavirüs pandemisinin etkisi ve yüksek faiz-enflasyon-kur sarmalı nedeniyle hâlihazırda ekonomik zorluklar yaşayan işletmelerin, enerji maliyetlerine yapılan zamlar ile birlikte makinelerini döndürmekte zorluk çekeceğinin belirtildiği açıklamada, bu durumun Türkiye’nin küresel rekabet gücünü zayıflatacağına da dikkat çekildi.

Elektrik ve doğal gaz zamlarının makineleri durma noktasına getireceği iddia edilen yazılı açıklamada, "İşletmelerimizin ayakta kalabilmek için can suyuna ihtiyaç duyduğu, kısa vadeli değil sürdürülebilir desteklerin beklendiği bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin maliyetlerini ciddi ölçüde artıracaktır. Bu durum da üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, ihracat kaybının yaşanacağı, küresel rekabet gücümüzün azalacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır" denildi.

"ZAMLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Zamların gözden geçirilmesi çağrısında bulunulan basın açıklaması şöyle:

“Pandeminin yıpratıcı etkisi, yüksek faiz-kur-enflasyon sarmalı, dünya genelinde artan emtia fiyatları, küresel lojistik sorunlar başta olmak üzere uzun süredir yaşadığı sayısız zorluğa rağmen üretmeye, ülkesine, ekonomiye değer katmaya gayret eden Türk iş dünyası, elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan astronomik zammı kaygı ve üzüntüyle karşılamıştır. İşletmelerimizin ayakta kalabilmek için can suyuna ihtiyaç duyduğu, kısa vadeli değil sürdürülebilir desteklerin beklendiği bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin maliyetlerini ciddi ölçüde artıracaktır. Bu durum da üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, ihracat kaybının yaşanacağı, küresel rekabet gücümüzün azalacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır. Tüm zorluklara rağmen işleyen makineleri, tüten sanayi bacalarını durma noktasına getirebilecek, büyük umutlarla sezona başlayan turizm sektörünü derinden etkileyecek bu zam kararlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda yalnızca sanayi ve işletmelerimiz değil, konut abone grubuna yapılan zamların da ele alınması, iş gücüne katılım oranının son verilere göre yüzde 51,3 seviyesinde olduğu günümüzde, toplumumuzun refahı açısından son derece önemlidir.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Körali
2 ay önce
Bir diş dolgusu 500 lkira...Az mi? Bir tabak çorba 50 lira çok mu? Bir saç tiraşı 50 lira yetmez mi ? ZAmi ödeyenler,zam yapar.
damla
2 ay önce
Zam olacak. Zamsız olmaz. 80 binliralık otomobil yerine 50 binliralık otomobil bineceğiz. 100 liralık ayakkabı yerine 70 liralık giyeceğiz. Markaya değil,ihtiyaca bakacağız.Markalara ödenen paralar nere gidiyor? Otomobil markalarına bakınız. Düşük marka var mı? Zam olmasa paralar marka sahiplerine gider.Zam yüzde 50 az olmamalı...Avrupada kış mevsiminde geceleri parklarda yattık. Nerede zenginler? Marka peşinden koşanlar?

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap