SON DAKİKA

Haber > Gündem > Hükümetten tarihi çağrıya ilk tepki

Hükümetten tarihi çağrıya ilk tepki

28 Şubat 2015 Cumartesi - 14:31

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Abdullah Öcalan’ın yaptığı silah bırakma çağrısıyla ilgili, “Silah ortadan kalktığı zaman, o sıkılan yumruklar ortadan

Van Ekonomi Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Zirveye, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci gibi siyasetçilerin yanı sıra Van Valisi İbrahim Taşyapan da katıldı.

Zirve sonrası Nihat Zeybekci, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeybekci, bölgelerde birlik ve beraberliğin olmasına dikkat çekere, “Gerek stopajda, gerek yatırım alanında gerekse yatırım indiriminde dünyada en iddialı teşvik sistemlerinden bir tanesi. Buna rağmen özellikle biz bölgede Van’da istediğimiz sonuçları alamıyorsak biz bunu şöyle yorumladık. 6’ncı bölge değil 66’ncı bölge deseniz bize eğer barış yoksa, huzur yoksa, kardeşlik yoksa eğer birlik ve beraberlik yoksa bu teşvikler bir anlam ifade etmiyor” dedi.

“BÖLGEYE EN ÖNEMLİ TEŞVİK, BARIŞ, HUZUR, KARDEŞLİK VE ÇÖZÜM SÜRECİ”

Bölgedeki ekonomik yatırımlara dikkat çeken Bakan Zeybekci, “ Bölgeye verilebilecek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine verilebilecek olan en önemli teşvik, barış, huzur, kardeşlik ve çözüm süreci. Onun için bugün eğer böyle bir şeyde ciddi olarak sonuç alınırsa. 40 yıldan beri akan kardeşkanı durursa ve anaların gözyaşı dinerse bence bölge coğrafyasından inanılmaz bir dinamizm yaşanacaktır. Ekonomik anlamda, kalkınma anlamında, refah alanında, bütün her alanda eğer tek devlet diyorsak, eğer tek millet diyorsak, eğer tek bayrak ve vatan diyorsak geri kalan her şey tartışılabilmeli. Geri kalan bütün istekler demokrasi anlamında, özgürlükler anlamında bütün talep ve istekler tartışılabilir diye biz görüyoruz. Bunun için böyle bir sonuca gelindiyse, bu noktaya gelindiyse bence bunun üzerine titremek lazım” şeklinde konuştu.

“SIKILAN YUMRUKLA TOKALAŞMA OLMAZ”

Öcalan’ın yapmış olduğu silah bırakma çağsısını değerlendiren Bakan Zeybekci, “Bir kere sıkılı yumruklarla tokalaşma olmaz. Yani silah ortada durduğu sürece çözümü silahla aradığınız sürece bunun karşısı mutlaka silahla olur. Silah ortadan kalktığı zaman o sıkılan yumruklar ortadan kalktığı zaman eğer ki biraz önce saydığım o bizim hassasiyetlerimiz konusunda birlik ve beraberlik varsa geri kalan her şey çok kolay çözülür diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap