SON DAKİKA

Haber > Hizbullah İsrail operasyonu karşısında sessiz

Hizbullah İsrail operasyonu karşısında sessiz

05 Aralık 2018 Çarşamba - 13:53

Lübnan merkezli örgüt, İsrail ordusunun sınırda bulduğu tünellerin ardından giriştiği operasyon için herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Lübnan Hizbullahı, İsrail ordusunun "Hizbullah'a ait  tüneller" bulunduğu iddiasıyla dün Lübnan sınırında başlattığı operasyona karşı sessizliğini koruyor. 
 
Hizbullah'a yakın medya kuruluşlarında İsrail'in Lübnan sınırında  başlattığı operasyonla ilgili birçok haber çıksa da örgütten henüz resmi bir  açıklama yapılmadı.
Hizbullah Sözcüsü Muhammed Afifi, konuyla  ilgili şu an için bir açıklama yapmayacaklarını söyledi.
 
Bu arada Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, Lübnan ve  İsrail ordusundan yetkililer, bugün iki ülkenin sınırında yer alan Rasu'n-Nakura  bölgesinde Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Komutanı General  Stefano Del Col başkanlığında bir toplantı yapacak.
 
Toplantıda, İsrail'in dünd sınırda başlattığı operasyon ile Mavi Hat  bölgesindeki ihlaller ele alınacak.
 
İsrail ordusundan salı günü yapılan yazılı açıklamada, ülkenin  kuzeyinde "Hizbullah'a ait tüneller" bulunduğu öne sürülerek bu tünelleri imha  etmek için Lübnan sınırında operasyon başlatıldığı duyurulmuştu.
 
Operasyonun "günlerce" sürebileceği ve İsrail topraklarında sınırlı  kalacağı kaydedilen açıklamada, "Sınır ötesi saldırılar için kazılan bu tüneller  İsrail ordusu tarafından faaliyete geçmeden ve İsrailli sivillerin güvenliğine  tehdit olmadan önce tespit edilmiştir. Bu olay İsrail'in egemenliğinin ciddi  şekilde ihlalidir." ifadelerine yer verilmişti.
 
Operasyon Lübnan'ın yakın takibinde
 
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkenin güneyindeki sınır bölgesinde  yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeleri için güvenlik güçlerine talimat  vermişti.
 
Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada da, "düşman" olarak  nitelendirilen İsrail'in kendi sınırları içinde başlattığı operasyonun yakından  takip edildiği  belirtilmişti.
 
Açıklamada ordu güçlerinin Lübnan'ın güneyinde gerilime yol açacak bir  durum olmaması için ülkedeki UNIFIL ile koordineli olarak sınır hattı boyunca  görevine devam ettiği vurgulanmıştı.
 
UNIFIL, İsrail'in kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı
 
UNIFIL'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun, iki ülke  arasında yer alan Mavi Hat'ta tünelleri bulma çalışmaları kapsamında bir  operasyon başlattığına dair UNIFIL'i bilgilendirdiği ifade edilmişti.
 
UNIFIL görev bölgesinde sükunetin hakim olduğu ve bunun sürmesi için  ilgili muhataplarla çalışıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedilmişti:
 
"Gerginliğe yol açabilecek her türlü yanlış anlamanın önüne geçmek ve  bölgedeki istikrarı sürdürmek amacıyla UNIFIL askerleri, Lübnan silahlı  kuvvetleriyle birlikte Mavi Hat boyunca devriyelerini artırmış durumda. UNIFIL  Komutanı General Stefano Del Col, hem Lübnan silahlı kuvvetleri hem de İsrail  ordusuyla iletişim halindedir. Del Col, her türlü gerginliği bertaraf etmek için  tarafları UNIFIL ile irtibat ve koordinasyon mekanizmalarını kullanmaya davet  etti."
 
UNIFIL'in kuruluşu
 
Lübnan'da iç savaşın başlamasının ardından İsrail, 1978'de Lübnan  topraklarına girdi ve Güney Lübnan'ı işgal etti.
 
Aynı yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail'e  kuvvetlerini Lübnan'dan çekmesi için çağrı yaptı.
 
BMGK, Lübnan'ın isteği üzerine, İsrail kuvvetlerinin çekilmesini  doğrulamak, barışı ve güvenliği yeniden sağlamak ve Lübnan hükümetine ülkenin  güneyi üzerindeki otoritesini yeniden kurması için yardım etmek amacıyla 19 Mart  1978'de UNIFIL'i kurdu.
Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap