SON DAKİKAHaber > Gündem > Hisseli tapu sahipleri dikkat! E-Devlet’ten kontrol edin tapunuz elden gidebilir

Hisseli tapu sahipleri dikkat! E-Devlet’ten kontrol edin tapunuz elden gidebilir

19 Nisan 2024 Cuma - 01:36
Hisseli tapular bazın yönlerden avantajlı olsa da riskler de barındırıyor. Hisseli tapu sahiplerinin ellerindeki hisseyi kaybetmemeleri için durumlarını e-Devlet’ten kontrol etmeleri gerekiyor.

Hisseli tapu, bir evin ya da arsanın birden fazla kişiye ait olduğunu gösterir. Bu tapu, hissedarların, taşınmazın ne kadarlık kısmına sahip olduğunu belirtir.

Hisseli tapu, genellikle arsa, tarla veya apartman dairesi gibi gayrimenkullerde görülür. Hisseli tapularda durum bazen karmaşık hale gelebiliyor.

HİSSELİ TAPULARDA RİSK VAR MI?

Hisseli tapu sahiplerinin karşılaşabileceği en büyük risklerden biri, ortaklığa dışarıdan bir kişinin dahil olması ve hukuki yollarla tüm hisseleri ele geçirme olasılığıdır.

Böyle bir durumda, hisseler değerinin çok altında bir fiyata satın alınabilir ve orijinal sahipler mülklerini kaybedebilir. Bu tür durumları engellemenin en iyi yolu, hisseli mülklere yatırım yapmayı meslek edinmiş kişilerin ortaklığa dahil olmasını önlemektir.


E-DEVLET'TEN KONTOL EDİN

Hisseli tapu sahipleri, olası sıkıntıları erkenden fark edebilmek için tapularını düzenli olarak E-Devlet üzerinden kontrol etmelidir. Tapu kayıtlarında bir işlem yapılmışsa bu durum E-Devlet sisteminde görülebilir.

Ayrıca, bir ortağın icralık borcu varsa ve bu durum, hisse payının icra yoluyla satışını gerektiriyorsa, e-Devlet üzerinden önceden tespit edilerek önlemler alınabilir.

Hisseli tapuda hisse satışı nasıl yapılır?

Hisseli tapuda hisse satışı, diğer hissedarların öncelikli satın alma haklarına dikkat edilerek, noter aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Diğer hissedarlar satın alma hakkını kullanmazsa, hisse serbest piyasada satılabilir.


Hisseli tapuda miras durumu nasıl işler?

Hisseli tapuda bir hissedar vefat ettiğinde, hissesi mirasçılarına geçer. Mirasçılar, vefat eden hissedarın yerine mülkiyet haklarına sahip olurlar ve tapuya yeni hissedarlar olarak işlenebilirler.

Hisseli tapuda ortakların birbirleriyle anlaşmazlığa düşmesi durumunda ne olur?

Anlaşmazlık durumunda, ortaklar mahkemeye başvurabilir ve mahkeme mülkün paylaşımı veya satışı konusunda karar verebilir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap