SON DAKİKA

Haber > Gündem > Her şey dahil sistemi devam edecek mi?

Her şey dahil sistemi devam edecek mi?

17 Mayıs 2020 Pazar - 14:31

Corona virüs salgını sonrası ekonomide yaşanacak değişimler nedeni ile her şey dahil tatil sisteminin değişime uğrayacağı düşünülüyordu. Fakat sektör temsilcileri her şey dahil tatil anlayışından vazgeçilmesinin doğru olmadığını ifade ediyor.

Turizm sektör temsilcileri, geçen yıl  Antalya'ya gelen 15 milyon 644 bin turistin tamamına yakının tercih ettiği "Her  şey dahil" sisteminin yeni dönemde de devam edeceğini öngörüyor.
 
Denizi, kumu, güneşi, tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıkan  Antalya'daki otellerde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası  normalleşme sürecinde alınacak tedbirler doğrultusunda, sezona hazırlık  çalışmaları sürüyor.
Personel ve misafirin sağlığını korumak için lobiden plajlara,  odalardan asansörlere, restorandan tiyatro salonlarına kadar otelin tüm  bölümlerinde yeniliklere gidiliyor.
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, AA  muhabirine, öncelikle salgından kurtulmak gerektiğini, insan sağlığının her  şeyden önemli olduğunu ifade etti.
 
Herkesin özgürce gezmek, yaşamak ve seyahat etmek istediğini aktaran  Atmaca, açıklanan sertifikasyonun önemli olduğunu bildirdi.
Özellikle personel arasında sosyal mesafeyi korumaya çalıştıklarını  vurgulayan Atmaca, genel kullanım alanlarında sosyal mesafeyi korumanın çok  önemli olduğunu dile getirdi.
 
"Her şey dahili kaldıralım' demek doğru değil"
 
Atmaca, sertifikasyon sisteminin daha hızlı hareket etmelerini  sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu:
 
 "Sosyal medyada 'artık otellerde büfeleri, her şey dahili kaldırdılar'  yönünde iddialar var. Geçen yıl Antalya'ya gelen 15 milyon 644 bin turistin 15  milyonu 'her şey dahil' için geldi, bundan vazgeçemeyiz. Biz son 20 yılımızı 'her  şey dahili' bu hale getirmek için uğraştık, yatırımlarımızı bu yönde yaptık.  Bugün her şey dahilden geçiyorum diyerek, her şey dahilden vazgeçemezsiniz,  geçmemeliyiz. Çünkü tüm tesislerin yapısı buna uygun. Dünyada her şey dahili en  iyi yapan ülke Türkiye, en iyi yapan il de Antalya. Bu konuda kitap yazabilecek  tecrübeye sahibiz."
 
"Her şey dahil" uygulamasında da sosyal mesafe kriterlerine  uyulmasının önemine dikkati çeken Atmaca, personelin ve müşterinin sosyal  mesafesini koruyup daha hijyenik, dezenfekte ortamlarda hizmet verileceğini  söyledi.
 
Atmaca, turistlerin havuza, denize girmeye, barda oturup bir şeyler  içmeye, restoranda yemek yemeye geldiğini vurgulayarak, "Tatile gelecekler bunun  için para harcıyor. O yüzden, 'pandemi süreci yaşanıyor, her şey dahili  kaldıralım' demek doğru değil." dedi.
 
 "Hijyen ve sağlık odaklı uygulamalar olacak"
 
 Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı  Erkan Yağcı da pandemi döneminde "her şey dahil" ile ilgili tartışmaları doğru  bulmadığını kaydetti.
 
Her şey dahil sisteminin pazarın bir gerçeği olduğunu vurgulayan  Yağcı, "Burada tüketici eğilimleri ve talepleri doğrultusunda bakıyoruz. Dünyada  en iyi uygulayan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Misafir istediği sürece bu  sistem devam edecektir, yeni dönemde de yerini koruyacaktır. Bu döneme özel  hijyen ve sağlık odaklı uygulamaları var." diye konuştu
 
 Otellerin sertifikasyon sistemine göre düzenleneceğini belirten Yağcı,  her şey dahilin bu dönemde ilgi göreceğini kaydetti.
 
 Turizmde "her şey dahil" sisteminin geliştiricisi olarak bilinen Cem  Kınay ise "Her şey dahil" sisteminin 30 yıldır Türkiye'de çok geliştiğini dile  getirdi.
 
Bunun çok tercih edilen bir paket olduğuna işaret eden Kınay, "Her şey  dahil paketi, Türk turizmine çok şey kattı. En iyi uygulayan ülke de Türkiye.  Yerini korumaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.
 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap