SON DAKİKA

Haber > Gündem > HDP'li Buldan Bakan Soylu'ya fotoğrafla sordu: Bu fotoğrafı kim çekti?

HDP'li Buldan Bakan Soylu'ya fotoğrafla sordu: Bu fotoğrafı kim çekti?

23 Şubat 2021 Salı - 14:39

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan grup toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenerek "İmralı'da bu fotoğrafı kim çekti" diye soru.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan TBMM'de HDP'nin parti grup toplantısında konuştu. Buldan konuşmasında eli kanlı, bebek katili bölücü terör örgütü PKK'nın İmralı'daki elebaşısı Abdullah Öcalan için sık sık "Sayın Öcalan" ifadesini de kullandı.

Buldan ayrıca "Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz." dedi.

Buldan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“İktidar hesap vermekten kaçsa da Gara’yi konuşmaya devam edeceğiz. Çünkü Gara çok önemli bir kırılma noktasıdır. AKP iktidarı Gara’de yaptıklarından da yapmadıklarından da sorumludur. Gara’den kaçıyorlar çünkü suçlular. Amaçlarının Gara’de o insnaları kurtarmak olmadığı ayan beyan ortadır. Gara’ye kendi iktidarlarını kurtarmak için gittiler. 13 İnsanı bu isyasi hesaplarına feda ettiler.

Bizim milletvekilimiz Gara’ye gitmemiştir. O tarihte nerede olduğu bellidir. Bu kara propagandanın altında nasıl kalacaklarını düşünmüyorlar mı? Bizim milletvekillerimizin Gara’de ne işi var? Erbil’e zaman zaman vekillerimiz gider gelirler.

Fotoğrafları gösteren Erdoğan’ın açıkça göz dikmiştir. Savaşınızı HDP üzerinden yürütmeyin. Aynı bakan heyetimizin çözüm sürecinde devletin ve iktidarın bilgisi, onayı ve ricası dahilinde gerçekleştirdiği ziyaretin fotoğraflarını gösterdi. Bunun adı algı yaratma çabası. O fotoğrafları keşke önce kendi genel başkanına gösterseydin. Erdoğan o süreci çok net bildiği için keşke önce ona gösterseydi.

HDP'li Buldan Bakan Soylu'ya fotoğrafla sordu: Bu fotoğrafı kim çekti ?

“ÇÖZÜM SÜRECİNİ 3 AYAK ÜZERİNDEN GÖTÜRDÜK”

Biz çözüm sürecini 3 ayak üzerinden götürdük. 1 ayak İmralı, 2. Ayak Kandil, 3. Ayak da hükümet ve devlet kanalıydı.

O süreçte İmralı’da Öcalan’la yaptığımız her görüşme devletin ve hükümetin bilgisi ve onayı dahilinde yapılmıştır. İmralı ziyaretinden sonra devlet ve hükümetin onayıyla Kandil’e gidiyorduk. Görüşmenin sonucu devlet ve hükümete aktarıyorduk. Devlet heyeti ise bu bilgileri biz İmralı’ya gitmeden önce kendisi gidiyor, bu bilgileri götürüyor, Öcalan’la görüşmeleri gerçekleştiriyor, arkasından bizi İmralı’ya gönderiyordu

Sonra çözüm heyeti İmralı’ya gidiyordu, Öcalan devlet heyetiyle görüşmenin çerçevesini bize aktarıyor, devlet heyetiyle görüşme yaptıktan sonra devletin bilgisi ve onayı dahilinde oradaki PKK yetkililerine anlatıyorduk.

Görüşme trafiği böyleyken, bir anekdotu da birine kapak olsun diye söylüyorum

Bir defasında Kandil’e görüşme gerçekleştirdiğimiz sırada yukarıda 2 İHA tepemizde dolaşıyordu. Bir hareket gördüğü anda bulunduğu yeri bombalar. Ağaçların altına girdik, daha sonra toplantımızı gerçekleştirdik. Ankara’da devlet ve hükümet yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdik. Üzerimizden İHA’lar geçti dedik, sizin güvenliğiniz için oradaydı dediler.

Bütün bunlar devletin kayıtlarında mevcuttur. Her yaptığımız görüşmeler kayıtlarda mevcuttur. Ben ne bir fazlasını ne bir eksiğini anlatmıyorum. “Soylu efendi iyi dinlesin bunları.

“SOYLU EFENDİ İYİ DİNLESİN”

Soylu efendi bak iyi dinle! Sana televizyonlarda gösterdiğin fotoğrafın hikâyesini de anlatayım. Kandil fotoğrafları PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektupları aldığımız ziyaretlere aittir. Senin genel başkanın Erdoğan da heyecanla bu mektubu bekliyordu.

İmralı’da bu fotoğrafı kim çekti? Çekilen fotoğrafı kim bize verdi? Dolmabahçe mutabakatı fotoğrafı. Bunu da biz çekmedik. Her üç fotoğrafın da kimler tarafından çekildiği açık ve net olarak ortadadır.

Görüşmenin sonucu devlet ve hükümete aktarıyorduk. Devlet heyeti ise bu bilgileri biz İmralı’ya gitmeden önce kendisi gidiyor, bu bilgileri götürüyor, Sayın Öcalan’la görüşmeleri gerçekleştiriyor, arkasından bizi İmralı’ya gönderiyordu

Bu da Dolmabahçe mutabakatının fotoğrafı. Burada kimin nerede oturacağını belirleyen Erdoğan’dır! O süreç halklarımızın geleceği için fedakârca yürüttüğümüz bir süreçtir. Bugün de olsa tereddüt etmeden aynı fedakârlığı yaparız. Yeter ki tek bir insanın burnu kanamasın.

“ZAMANI GELDİĞİNDE AÇIKLAMAZSAK NAMERDİZ”

Ne mutlu bize ki çözüm süreci boyunca bu ülkeye cenazeler gelmedi. Ne mutlu bize ki 3 yıl boyunca yürüttüğümüz onurlu bir duruş vardı ve bunun arkasındayız. Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz.

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
5
Üzgün
0
İnanılmaz
2

Yorumlar


550

kayhan
4 gün önce
lan bu kadini nasil konusuturuyorlar meclis de hayret ediyorum ya...
hasan
4 gün önce
"Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz." dedi. ne istediniz de vermedik gibi bi rşey
Doğru söz
4 gün önce
Bence MİT ve Savunma Bakanlığı ve bağlı birimleri sizden ders almalı. Siz her haltı çevirir ve istediğiniz yere sızarsınız koskoca TC Devleti engelleyemez. Eeeee Devlet sizden ders alsa Gara'da operasyon fiyasko olmazdı.
misafir
4 gün önce
terörist buruşuk buldan "sayın öcalan" diyor; sayayım o zaman: it mahluk, adı şerefsiz, bebek katili, it oğlu it, cibilliyetsiz, yahu daha yazacağım da yayınlar mısınız?
misafir
4 gün önce
terörist buruşuk buldan "sayın öcalan" diyor; sayayım o zaman: it mahluk, adı şerefsiz, bebek katili, it oğlu it, cibilliyetsiz, yahu daha yazacağım da yayınlar mısınız?
hasan
4 gün önce
"Çözüm sürecinde bizlere neler vaat edildiğini yeri ve zamanı geldiğinde açıklamazsak namerdiz." dedi. ne istediniz de vermedik gibi bi rşey
rıza
4 gün önce
Ne konuşuyorsun sen.Siz hiç çözüm istemediniz.Devlet çözüm için herşeyi yaptı.hatta akp siyasi olarak zarar gördü.ama siz şov yapıp sağa sola silah yığmak ve hendek açmak için plan yapmakla upraştınız.
Adalet
4 gün önce
rıza efendi bu şerefsizler onca saydıklarınızı yaparken siyasetciler bunları görmezden gelin diyorlardı hatırlatırım.
Rıza
3 gün önce
Adalet efendi o günlerde kimse bunları görmezden gelin demedi.zaten o yüzden süreç bitti.asıl sen iyi hatırla

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap