SON DAKİKA

Haber > Gündem > HDP milletvekili Semra Güzel için süreç nasıl işleyecek?

HDP milletvekili Semra Güzel için süreç nasıl işleyecek?

13 Ocak 2022 Perşembe - 09:28

PKK’lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili süreç hızlandı. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 20 Ocak’ta toplantıya çağrıldı. Güzel’in, terör örgütü üyeliği ile ilgili iki fezlekesi de işleme alınacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “hızlıca çözün” talimatının ardından Güzel’in fezlekesi süratle Meclis’e gönderilirken, Meclis Başkanlığı da fezlekeyi bekletmeden dün sabah hemen Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na sevk etti. Komisyon da Güzel’in durumunu görüşmek üzere 20 Ocak Perşembe günü toplanma kararı aldı.

İKİ AYRI FEZLEKE

Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili süreç de böylece start almış oldu. Komisyon bu toplantısında, Güzel’in, her ikisi de “terör örgütü üyeliği” ile ilgili iki ayrı fezlekesini görüşerek işlem yapacak.

MECLİS’TE BEKLEYENLER

Güzel’in, bu iki dosyanın dışında, “terör propagandası, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçeleriyle hazırlanarak gönderilen ve halen Meclis’te bekleyen 34 ayrı fezlekesinin daha bulunduğu bildirildi. HDP’li Güzel ile ilgili dokunulmazlık sürecini başlatan fotoğraflar, terör operasyonunda öldürülen PKK’lı Volkan Bora’nın cep telefonundan çıkmıştı.

SÜREÇ BÖYLE İŞLEYECEK

Turan Yılmaz'n Hürriyet'teki haberine göre; Dokunulmazlıkla ilgili daha önce yaşanan örnekler de dikkate alındığında Güzel ile ilgili süreç şöyle işleyecek:

“Bütün partilerin temsil edildiği komisyon ilk toplantısında Güzel’in fezlekesini, savunmasını da alarak gerekli incelemenin yapılması için alt komisyona sevk edecek. Alt komisyon incelemesinin ardından komisyonda dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmaması oya sunulacak.
  
NİHAİ KARAR KURUL’DA

Dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar çıkması halinde, bu konudaki nihai kararın alınacağı Genel Kurul süreci başlayacak. Genel Kurul’da da dokunulmazlığın kaldırılması kararı alınması halinde de Güzel ile ilgili yargı süreci başlayacak.”

BİR AYI AŞABİLİR

Komisyon kaynakları, dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili benzer bir süreç yaşayan eski HDP’li Tuma Çelik örneğine dikkat çekerek, bütün bu sürecin bir ayı aşkın bir süre alabileceği bilgisini verdi. Komisyon kaynaklarına göre, Meclis’te şu anda dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle bekleyen fezleke sayısı da 1477’ye ulaştı. Fezlekelerin 15’i AK Parti, 262’si CHP, 13’ü İYİ Parti, 9’u MHP, 1052’si HDP, 66’sı Demokratik Bölgeler Partisi, 25’i Türkiye İşçi Partisi, 7’si Demokrat Parti, 4’ü Zafer Partisi, 2’si Yenilik ile Memleket partilerine ve 22’si de bağımsız milletvekillerine ait.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0
HDP

Yorumlar


550

uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
AYM BAŞKANI DEMOKRAT ZÜHTÜ; TERÖRİST SEMRA GÜZELİN BU FOTOĞRAFI HAKKINDA NE DÜŞÜYORSUN ? MALUM TERÖRİST SELAHATTİN DEMIRTAŞINDA , MEHMETÇİK KATİLİ KARAYILANLA FOTOĞRAFLARI VARDI AMA ONA SERBEST KALSIN DEMİŞTİN ! CEVAP VERECEKMİSİN AYM NİN SÖZDE DEMOKRAT BAŞKANI ZÜHTÜ ARSLAN ?
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
SÖYLEDİK YİNE SÖYLEYECEĞİZ ; HDP BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN SİYASET KANADIDIR! ÖYLE 3-5 YIL GÖSTERMELIK CEZALARLA DEĞİL , DEVLETİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAYA TEŞEBBÜS SUÇUNDAN YARGILANMALIDIR!(SÖZDE MİLLETVEKİLLERI BAŞ ÇIYAN ZATEN) ! KANDİLDE SURİYE KUZEYİNDE MEHMETÇİĞE KURŞUN SIKIYORLAR, TBMM DE HDP ADLI TERÖRİSTLER ADI ALTINDA DEMOKRASİ BARIŞ MASALLARI ANLATIYOR BUNLAR! HDP TERÖRİSTTİR ! MITHAT SANCAR=ABDULLAH ÖCALAN ! SEMRA GÜZEL=MURAT KARAYILAN !
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE TERÖRE , TÜRKİYE KADAR ÖZGURLÜK VE DEMOKRASİ MASKESİYLE, MÜSAMAHA GÖSTEREN BAŞKADA ÜLKE YOKTUR ! ABD VEYA AB ÜLKELERİNDE DEAŞ VEYA EL KAİDE BAĞLANTILI BİRİ BIRAKIN PARLEMONTALARINI SOKAKTA BİLE RAHATÇA GEZEMEZKEN ; TÜRKİYEDE KARADENİZLE , İÇ ANADOLUNUN BAZI YERLERİ DIŞINDA HDP MASKESİYLE PKK RAHATÇA DAVRANIYOR! YALAN MI SÜLEYMAN SOYLU YOKMU BİR ÇOK YERDE HDP İL BİNALARI ?
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
LAMI CİMİ YOK ! SEMRA GÜZEL DENEN TERÖRİSTIN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILIP EN KISA SÜREDE YARGIYA HESABINI VERECEK !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap