SON DAKİKA

Haber > Gündem > Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

16 June 2020 Tuesday - 17:09

Korona virüs salgını sonrası yasaksız geçen ikinci hafta sonu geride kalırken vaka sayılarındaki yükseliş sonrası en çok cevabı merak edilen sorular arasında Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olur mu? 20 21 Haziran sokağa çıkma yasağı var mı? soruları yer aldı.

Korona virüs salgını sonrası yasaksız geçen ikinci hafta sonu geride kalırken vaka sayılarındaki yükseliş sonrası en çok cevabı merak edilen sorular arasında Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olur mu? 20 21 Haziran sokağa çıkma yasağı var mı? soruları yer aldı.
Bazı bilim kurulu üyeleri bölgesel yaşanan manzaraların yasakları geri getirebileceği yönünde görüş belirtirken gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kabine toplantısını çevrildi.Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, bilim kurulu üyeleri şu açıklamaları yaptı:

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: Geçen hafta sonu yaşanan bölgesel manzaraları gördük. Tedbirsizliklerin sayılara yansıması 7-10 gün arası bir sürede kendini gösteriyor. Yani geçen haftanın yansımaları cuma akşamından itibaren vaka sayılarında bir artış olarak ortaya çıktı diyebiliriz.
Tabii semptom göstermeyen kişilere yapılan testlerin artmasının da vaka sayılarının artışına katkısı oldu. Kontrollü sosyal hayat dediğimiz şu dönemde, maske, mesafe, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konularına çok önem vermeliyiz. Çünkü artık ‘evde kal’ döneminden ‘işini gör evine dön’ dönemine geçiyoruz.

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Doç. Dr. Sema Kultufan Turan: Kontrolsüz bir artış yok, bunu söyleyebilirim. 45 binin üzerinde test yapılıyor her gün, rakamlar artıyor gibi görünse de pandeminin pik yaptığı dönemler gibi değil. Kontrollü sosyal yaşam konusunda çok ciddi olmalıyız.
Bu süreci doğru biçime yönetebilirsek pandemi konusunda gösterdiğimiz başarımız devam edecektir. Bu haftaki verileri önümüzdeki toplantıda konuşup değerlendireceğiz. Başka ne gibi önlemler alınabilir, elbette konuşacağız.
Normalleşmenin de denetlenmesi en önemli kısım. Sayılar önümüzdeki haftalarda da binin üzerinde giderse bir takım farklı önlemler için ilk adımlar atılabilir.

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLUR MU?

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Günlük vaka sayıları, bir salgının tek başına iyi ya da kötü gittiğini göstermez. Diğer kriterlere de bakmak lazım. Şu anda test sayıları salgının ilk dönemi gibi değil. Test sayısında ciddi oranda artış var ama vakalar binli sayılarda devam ediyor.
Pozitiflik oranı da artan test sayısına göre azaldı. Yani salgın şu anda halen inişte. Biz buna ‘vaka havuzu’ diyoruz. Şimdi dikkat ederseniz iyileşen hasta sayıları artıyor ve havuz giderek boşalıyor. Hastaneye yatanların oranı bir ara yüzde 23’tü, şimdi ise 2.31’e düştü.
Ne zaman korkarız? Günlük vaka sayısı sürekli artıyor, pozitif oranı giderek yükseliyorsa, hastanede yatış arttıysa, ağır hasta sayısı yükselişteyse o zaman salgında tekrar başlangıca dönüyoruz anlamına gelir. Bu dinamik bir süreç, ‘salgın geçti gitti’ diye bir şey yok. Eğer artış korkulan şekilde olursa, aynı olmasa da farklı tedbirler alınacaktır.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Geçtiğimiz hafta 9 Haziran Salı günü yapılan kabine toplantısının tarihine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Kaynak Yeniçağ: Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olur mu?

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap