SON DAKİKA

Haber > Gündem > Güvenlik soruşturması maddesi tekliften çıkarılıyor!

Güvenlik soruşturması maddesi tekliften çıkarılıyor!

21 Aralık 2019 Cumartesi - 14:18

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayacak olan, 'kamu görevlerine atanacaklar hakkındaki güvenlik soruşturması' uygulamasına ilişkin madde, tekliften çıkarılıyor.

Güvenlik soruşturması uygulamasının yeniden düzenlenmesini öngören torba kanun teklifiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Genel Kurul’da bugün ele alınması beklenen 18 maddelik torba tekliften güvenlik soruşturmasını yeniden düzenleyen hükümler çıkarılıyor.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın aktardığına göre, AKP grubunun vereceği önerge ile torba teklifin güvenlik soruşturmasını düzenleyen üçüncü maddesi geri çekilecek

Anayasa Mahkemesi iptal etmişti

AKP'li milletvekillerinin imzası ile Meclis Başkanlığı'na sunulan 'torba yasa' teklifi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) güvenlik soruşturmalarını, 'özel hayatın ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili gerekli mekanizmalar olmadığı' gerekçesiyle iptal etmesinin ardından, yeni sistemi de içeriyordu.

Teklif ile güvenlik soruşturmalarını yapacak mekanizmalar, “MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri” olması öngörülüyordu. İlk defa veya yeniden kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında da güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılması düzenleniyordu. Bu kişilerde “Anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamak, örgütlere yardım etmemek, propagandalarını yapmamak” gibi ilkelerin aranacağı belirtiliyordu.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Sizce Eddie Newton başarılı olur mu?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap