SON DAKİKA

Haber > Gündem > Günde 1 milyon 100 bin kişi aşılanacak

Günde 1 milyon 100 bin kişi aşılanacak

30 Aralık 2020 Çarşamba - 20:54

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili sözleşme yapılan aşının ilk kısmının Türkiye'ye gelmesinin ardından aşılamanın yol haritasını anlattı.

İlk parti Çin aşısının Türkiye'ye ulaşmasıyla birlikte aşılamanın yol haritası da netleşti. Çin aşısı önce incelenecek. İnceleme 2 hafta sürebilir. Aşılamada 27 bin Aile Sağlığı Merkezi etkin rol üstlenecek. Devlet hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları da devreye girecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılamanın nerelerde ve nasıl yapılacağına ilişkin merak edilenleri açıkladı:

"GECE 24:00'E KADAR RANDEVU İLE AŞILAMA YAPABİLİRİZ"

"Ülkemizde 27 bin Aile Sağlığı Merkezi var. Bütün aşılar zaten buralarda yapılıyor. Her bir merkez günde 10 aşı yapsa bu günde 270 bin yapar. 40 aşı yapsanız; 1 milyon 80 bin yapar. Ayrıca merkez oluşturmaya gerek yok. Hastanelerimiz çok yaygın. Özel sağlık kuruluşlarımız var. Bütün bu hastaneleri bu amaçla kullanacağız. Sağlık ordumuzla poliklinik ortamında gece saat 23.00'e, 24.00'e kadar randevu ile aşılama yapabiliriz."

YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

Bakan Koca, SinoVac aşısının Türkiye'deki gönüllüler üzerinde yapılan çalışmalarında yan etkinin görülmediğini hatırlattı:

"Çin aşısı için 13 bin kişi hedeflendi. 7 binin üzerinde kişiye ilk doz vuruldu. 5 binin üzerindeki kişiye ise aşının ikinci dozu yapılıyor. Şu ana kadar herhangi bir yan etkisi yok. Sadece alerji öyküsü olan 1 sağlık çalışanında hafif bir alerjik reaksiyon oldu."

Sağlık Bakanı Koca, ocak, şubat ve mart aylarında yoğun bir aşılama yapılacağını belirtti.

"TEST SÜRECİ 2 HAFTAYI BULABİLİR"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise aşılarla ilgili inceleme sürecini ve merak edilenleri anlattı. Test sürecinin 2 hafta sürebileceğini belirten Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "İçindeki maddelerin hakikaten uygun olup olmadığı bakteriyel bir kontaminasyonun olup olmadığına yönelik tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra ancak piyasaya verilecek ya da dağıtıma çıkacak" dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Osman MERT
9 ay önce
1 milyon 100 bin aşı günde vurulursa 3 günde aşılar biter. 80 milyon aşı gelse kişi başı 200 lira alınsa güzel olmazmı 85 milyonluk ülkemize 3 milyon aşı..........

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap