SON DAKİKA

Haber > Gündem > Fındık fiyatlarını açıklamayan Erdoğan'a tepki: Kartelin işine yarıyor

Fındık fiyatlarını açıklamayan Erdoğan'a tepki: Kartelin işine yarıyor

04 Ağustos 2021 Çarşamba - 13:44

Fındık fiyatlarını açıklamayan Erdoğan'a CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, fındık fiyatlarının hala açıklanmamış olmasının uluslararası kartelin işine yaradığını belirterek tepki gösterdi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık fiyatlarının hala açıklanmamış olmasının uluslararası kartelin işine yaradığını söyledi.

Ordu'da yerel oalrak yayın yapan Ordu Hayat gazetesinde yer alan habere göre  önce bahçeye girip fındık toplayan, ardından da harmana getiren Milletvekili Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek; ” Millet bahçeye girdi, hatta fındığı harmana attı. Fiyatı neden açıklamıyorsun kardeşim. Erdoğan neyi bekliyor. Kankaları, uluslararası kartel ve işbirlikçileri milletin fındığına düşük fiyattan çöksün diye mi bekliyor. Hükümetin amacı önce üreticiyi bezdirip, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” dedi.

Fiyatın bir an önce en az 35 lira olarak açıklanmasını da isteyen Adıgüzel, şöyle devam etti:

"FINDIK FİYATI EN AZ 35 LİRA OLMALI"

"Neden 35 lira. 400 bin üretici ve hesaplanan 650 bin ton Rekolte var. Üretici başı ortalama 1600 kilo fındık demektir. Azı olur çoğu olur. Ortalama 1600 kilo. Kiloda maliyeti nedir 27 TL. 35 TL Fiyat verilse Üretici kiloda 8 TL kazanacak. Bu 1600 kiloda 12 bin TL yapar. Fındık senede bir defa hasat veriyor, üretici 1 yıl bununla geçirecek. Bu 4 kişilik aile ayda 1000 TL geliri olacak fiyat 35 TL olsa dahi. Bu rakam ayda 1000 TL için. Fiyat 30 TL olsa ayda 400 TL gelir demek. Erdoğan hesabı bunlara göre yapsın."

"FINDIK FİYATINI GECİKTİRMEK ULUSLARARASI KARTELE YARIYOR"

Ne diyoruz? Fındık fiyatının 1,5 lira aşağı açıklanması bu ülkeye 1 milyar lira zarar demek. O zaman hem ülke kazansın hem çiftçi kazansın. Fiyatı geciktirmek uluslararası kartele yarıyor. Siz bu ülkeye düşman mısınız?” 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap