SON DAKİKA

Haber > Gündem > Felaket senaryosunu açıkladılar: Salgınlar hiç bitmeyecek

Felaket senaryosunu açıkladılar: Salgınlar hiç bitmeyecek

08 July 2020 Wednesday - 15:41

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan korona virüs raporunda, salgınların hayatımızda hiç çıkmayacağı belirtildi.

NTV’den Ayşegül Engür Dahi’nin haberine göre Birleşmiş Millletler (BM) tarafından yeni yayımlanan bir raporda, dünyanın yeni tip korona virüs (Covid-19) krizinin ekonomik ve toplumsal semptomlarını tedavi ettiği, ancak salgına neden olan habitat yıkımı, iklim değişikliği, küresel ısınma ve yüksek et tüketimi gibi çevresel koşulları iyileştirmek için hiçbir çaba göstermediği belirtildi. Araştırmacılar, bu kapsamda gelecek yılarda Covid-19 gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda ve salgınlarda artış görüleceği konusunda uyardı.  

Şu anda insanlarda hastalığa neden olan virüs ve bakterilerinin yüzde 70'ine yakının hayvan kökenli olduğu düşünülüyor. Hayvanlardan insanlara geçen zoonatik hastalıkların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Ekolojik tahribat, ete olan talebin artması ve doğanın insan eliyle yıkımı Ebola, Sars, Nil virüsü, Rift Vadisi ateşi, Zika virüsü ve son olarak da Covid-19’u ortaya çıkardı.   

Bununla birlikte, Covid-19 salgınından önce de çoğunluğu fakir ülkelerde olmak üzere her yıl iki milyon insan zoonotik hastalıklar nedeniyle insanlar nedeniyle hayatı kaybediyordu.  Ancak, yeni tip kzorona virüs ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya gibi gelişmiş ülkeleri etkileyince salgın hastalıklar bir anda dünyanın gündemine oturdu.

“KESİNLİKLE YAŞADIĞIMIZ İLK ÖLÜMCÜL SALGIN DEĞİL”

BM raporunun yazarlarından Inger Andersen, korona virüs salgının önceden yüksek ölçüde ön görülebileceğini belirterek, “Covid-19 belki şu an yaşadıklarımızın en yaygın olanı, ama kesinlikle yaşadığımız ilk ölümcül salgın değil. Temel nedeni ise insanların vahşi yaşama verdiği zarar” ifadelerini kullandı.  

Sanayi ülkeleri belki de Asya ve Afrika’daki yoksul ülkelerin coğrafyasında yaptıkları yıkımın bir gün kendilerine döneceğini düşünmediler. IMF’nin belirttiğine göre pandeminin iki yıldan daha uzun sürmesi durumda  zengin ülkere maliyetinin 9 trilyon dolar olması bekleniyor.

Raporda ayrıca. hükümetlerin sağlık konusundaki yaklaşımının yetersiz ve geçici olduğu belirtildi. İnsanlığın Covid-19’a hazırlıksız yakalandığını aktaran çalışmanın yazarları, şu anda korona virüsün tedavisi bulunsa bile bunun gelecekte aniden ortaya çıkacak salgınlar için etkili olmayabileceği bildirdi. Araştırmacılar bu yüzden insan, hayvan ve çevre sağlığını bir arada değerlendirilmesini şart koşan “tek sağlık” yaklaşımını önerdi.

ABD'deki Emory Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalık uzmanı Thomas Gillespie, “Zoonotik hastalıkların gelecekte yayılması için birincil riskler, tropik ortamların ormansızlaştırılması ve özellikle yüksek popülasyonlardaki domuz ve tavukların büyük ölçekli endüstriyelde kullanılması. Bir kriz noktasındayız. Vahşi, dünyaya karşı tutumlarımızı kökten değiştirmezsek, işler çok daha kötüye gidecek. Şu anda deneyimlediğimiz salgın hafif görünecek” ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap