SON DAKİKA

Haber > Gündem > Esad: Suriyelilerin dönüşünü Türkiye engelliyor

Esad: Suriyelilerin dönüşünü Türkiye engelliyor

13 Kasım 2020 Cuma - 09:36

Suriye’de mültecilerin ve sığınmacıların ülkeye dönüşü konulu konferansta konuşan Beşar Esad, Suriyelilerin dönüşünü Türkiye engelliyor dedi.

Suriye’de 2011 yılından beri iç savaş hakim. Çatışmalar nedeniyle yaklaşık beş milyon Suriyeli ülkesini terketmek zorunda kaldı. Suriyeli sığınmacıların 3,5 milyondan fazlası Türkiye’de yaşıyor. Ülkesini terkeden Suriyelilerin sığındığı diğer komşu ülkelerse Lübnan ve Ürdün.

Bu konu ile ilgili Suriye'nin başkenti Şam’da, sığınmacıların ülkeye dönüşü konulu iki günlük konferans başladı.

Rusya’nın destek verdiği konferansa, komşu ülkelerden sadece Lübnan ve Irak katıldı.

TÜRKİYE DAVET EDİLMEDİ

Suriyeli sığınmacılara ve mültecilere ev sahipliği eden komşu Türkiye ve Ürdün ise konferansa davet edilmedi.

Lübnan ve Irak'ın yanı sıra konferansa davet edilen diğer ülkelerse İran, Venezuela ve Çin.

AB KONFERANSI REDDETTİ

Avrupa Birliği (AB), Suriye rejiminin konferans davetini kabul etmedi. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, konuyla ilgili açıklamasında Suriye rejiminin öncelikle sığınmacıların güvenli, gönüllü ve kalıcı dönüşü için gerekli koşulları oluşturması gerektiğini belirtti.

ESAD: BANA HAKSIZLIK YAPILIYOR

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konferansa yolladığı video mesajında, ülkenin, inşası uzun yıllar süren altyapısının büyük kısmının yıllardır süren çatışmalar nedeniyle yıkıldığını söyledi. Esad Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerini "haksız yaptırımlarla Suriye’nin yeniden inşa edilmesinin en basit araçlarından mahrum bıraktığını" ileri sürdü.

Ülkenin bazı bölgelerinde "terörün" hakim olduğundan yakınan Esad, terör kavramıyla, ayrım yapmaksızın cihatçılarla kendisine muhalif diğer grupları kastettiğini belirtti.

"TÜRKİYE MÜLTECİLERİN DÖNÜŞÜNÜ ENGELLİYOR"

Beşar Esad, ayrıca Batılı ülkelerle Türkiye’yi, Suriyeli mültecilerin ve sığınmacıların ülkeye dönmesini engellemekle suçladı.

Esad, Batılı ülkelerle bölgedeki ülkelerin bu insani sorunu "en korkunç biçimde siyasi pazarlık konusu" yaptığını ileri sürdü.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

analiz
1 yıl önce
ŞAKA GİBİ YA 3 GÜN ÖNCEKI HABERI TEKRAR ÖNUMUZE GETIRDINIZ YUHH
Taka61
1 yıl önce
Yeteri kadar baktık gitsinler ülkelerine ekonomiye çok büyük zararları var açtıkları işyerlerinde vergi SSK ödemesi yapılıyormu Suriyeliler ucuz işcilik yapıyorlar bizim insanımızda iş aramaya devam
salih
1 yıl önce
buna inanan varmı
salih gür
1 yıl önce
sende kılıçtaroğlu gibi yalan söylemekten başka birşey bilmessin
Hacı
1 yıl önce
Eğer doğruyu konuşuyorsa çok ciddi işler oluyor demekki, suriyeli ve diğer göçmenlermi mültecilermi adı neyse Türkiye için büyük bir yıkım projesidir, bekleyip görelim.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap