SON DAKİKA

Haber > Gündem > Erdoğan'dan canlı yayında faiz itirafı: Sömürü çarkı devam ediyor

Erdoğan'dan canlı yayında faiz itirafı: Sömürü çarkı devam ediyor

27 Ocak 2022 Perşembe - 13:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NTV-Star TV canlı yayınında faiz itirafı geldi. Erdoğan, özel bankaların faiz sömürü çarkını devam ettirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam NTV-Star TV ortak canlı yayında Ahmed Arpat, Seda Öğretir, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik ve Akademisyen Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın'ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda faiz itirafı geldi. Politika faizini yüzde 19'dan yüzde 14'e kadar düşüren Merkez Bankası, Ocak ayında faizi sabit tutmuştu. Politika faizinin düşmesine rağmen özel bankalarda kredi faizlerinin yükseldiği belirtilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da faizi düşürmekte başarısız olduklarını, "özel bankaların yüksek faizle sömürü çarkını devam ettiriyor" sözleriyle itiraf etmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

'YÜKSEK FAİZ ORTAMININ ORTA UZUN VADEDE KIRILGANLIK OLUŞTURDUĞU AŞİKAR'

Yüksek faiz ortamının orta uzun vadede kırılganlık oluşturduğu aşikar. Bu ortamda kaynaklarımız üretime gitmiyor. Ülkemizin gelişmesine ket vuruyor. Bu sebeple düşük faiz ortamında kaynaklarımızı üretim, istihdam, ihracat ve büyüme olarak kullanmak istiyoruz.

Bu modelle birlikte ülkemiz daha güçlü hale gelecek, ekonomimiz spekülatif ve manipülatif müdahalelerden daha az etkilenecektir.

'ÖZEL BANKALAR KREDİDE YÜKSEK FAİZLE SÖMÜRÜ ÇARKINI DEVAM ETTİRİYOR'

Özel bankalar kredide yüksek faizle sömürü çarkını devam ettiriyor. Bundan rahatsız olacak özel sektör bankaları ama bunu söylemeye mecburum. Siz böyle yaparsanız gideceği yer kamu bankasıdır. Faizden medet umulmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz.

Tüm dünyada enflasyonist baskılar arttı. Maliyet enflasyonuna yol açan gelişmeler diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de etkili oldu.

ABD, Batı enflasyonla mücadeleyi başaramıyorsqa kendi ülkemizde duruma bu şekilde bakmamız lazım. Enflasyonla mücadele önceliğimizdir. Enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla gerekli adımlar atılıyor.

Para politikasının etkinliğinin sınırlı kaldığı arz şoklarında alınacak tedbirler bütüncül bir bakış açısıyla gözden geçiriliyor.

Muhalefet bugüne kadar iktidar olarak şu 20 yıl içerisinde bizim hangi yaptığımıza doğru dediler? Biz şehir hastanelerini yaptık, Marmaray'ı yaptık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü inşa ettik, Osmangazi Köprüsü'nü yaptık doğru mu dediler?

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
3
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
İKİDEBİR AKPLİ BELEDİYELERİ ÖVÜP DURUYORSUN RTE BEY AMMA VE LAKİN ; GARİBAN BELEDİYE ÇALIŞANINA SIRF KENDİYLE FOTO VERMEK İSTEMEDİĞİ İÇİN AHLAKSIZCA HAYSİYETSİZCE BU GARIBANA KÜFREDEN BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANINA NEDEN BİR ŞEYLER DEMİYCEKMİSİN ? İNCELEME BASLATILMIYACAKMI SIRF AKPLİ DİYE RTE BEY ! MALUM DEZENFEKTANCI ESKİ BAKAN AKPLİ DİYE YÜCE DİVANA GÖNDERİLMEMİŞTİ AMA SUÇUNU BİLDİĞİN İÇİN GÖREVDEN ALMIŞTIN RUHSAR PEKCANI UNUTMADIK !
Cevdet
3 ay önce
Lütfen , Secmeyin chp yi yönetemiyor iste cünkü caresizler.
61-iyi partili
3 ay önce
Elektriğe YÜZDE 125 zammında chp veya iyi parti YAPTI DEMİ ak trol
Turgay
3 ay önce
Eh artık iktidara gelince sömürüyü kaldırırsınız. Şaka mı bu?
61-iyi partili
3 ay önce
RTE dolara karşıyım dedin ama 5'li ak trol işadamı çetene dolar garantili geçiş ihalesi verdin. Seçimlerde başa gelmesi halinde muhalefet rte yi yüce divana göndermelidir. Fetöye ne istedide vermedik DEDİ MİLYONLARIN önünde RTE.
Analiz
3 ay önce
Faizi sadece sözde indiriyorsunuz siz faiz indirdim diyorsunuz bankalar ek hesabı bile 2.2 iyi de neden böyle kyamet kopardın
Doğru söz
3 ay önce
RTE "Biz şehir hastanelerini yaptık, Marmaray'ı yaptık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü inşa ettik, Osmangazi Köprüsü'nü yaptık" diyor. Parası ödenmemiş hiçbir şey sana ait değildir. Ve sen yapmış olman. Banka kredisi ile ben de araba alabilirim ama ödemeden araba benim olmaz. Sen milleti borçlandırarak birşeyler yaptın. Millet kullanan ve kullanmayanlar da sizin garantilerinizi ödüyor ve ödeyecek. Mal öylece milletin olacak. Sen parası ödenmişleri bi söyle. Gerisini değil.
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
DOĞRU SÖZ RUMUZLU KÖPRÜLERİ YAPTIRIKEN 5Lİ AKPLİ ÇETE İŞADAMINI ZENGİN EDEREK YAPTI RTE BEY, HEMDE KARŞIYIM DEDİĞİ DOLARLA YAPTI ONUDA EKLEYELİM !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
ELEKTRİĞE GELEN YÜZDE 125 FAHİŞ ZAMMI : HALEN İPTAL ETMENİZİ BEKLİYORUZ SAYIN DANIŞTAY ÜYELERİ ! BU FAHİŞ ZAM HALKI OLUMSUZ ETKILEMEKTEDİR !GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİLDİR KISA SÜREDE KARARINIZI BEKLİYORUZ!
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
TAYYİP BEY ÜLKEYİ YÖNETEMİYORSUN ! FAIZE KARŞIYIM DİYORSUN HER ŞEYE FAİZ UYGULUYORSUN ! GARİBAN ÇİFTÇİNİN TRAKTÖRÜNÜ FAIZ BORCU NEDENİYLE HACZETTIĞIN ÖRNEĞINİ VERMEKTEN BİZ BIKTIK SEN BIKMADIN ! SEN DÜPEDÜZ FAİZSEVERSİN RTE ! KEZA GERİ VİTES YAPMADIĞIN KONUDA KALMADI ; ÖNCE SEZEN AKSUYU ELEŞTİRDİN SONRA SEZEN AKSU AKPLİ DİYE YAPTIĞI ÇİRKİNLİĞİ MASUMLAŞTIRDIN SEZENE DEMEK İSTEMEDİM GİBİSİNDEN GERİ VİTES YAPTIN ! HADİ ERKEN SEÇİM YAP ! SENİN KÜLLİYE(SARAY)'DEN ÇIKMAK İSTEMEDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ AMA SEÇİMİ KAYBEDİNCE SEVE SEVE GİDECEN RTE BEY!
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
ŞİMDİ GELELİM İSTANBUL KAR MÜCADELESİNE RTE BEY ; EVET İMAMOĞLU ÇOK ÇALIŞKAN BİR ADAM DEĞIL KABUL AMA BAŞ SORUMLU SENSİN RTE ! SENİ MESELA ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI OLARAK İSTANBULDA SAHADA GÖRMEK İSTERDİK AMA SEN AZ DA OLSA ÇABALAYAN İMAMOĞLUNA ATIP TUTMAKLA VAKİT GEÇIRDIN ! BİRDE KONUŞMA TARZIN ÇOK KUTUPLAŞTIRICI VE YANLIŞ TAYYİP SENİN NEDENMİ; MESELA HAYVAN BARINAK MUHABBETİNDE AKPLİ BELEDİYELERE SESLENDIN HALBUKİ SEN TÜM BELEDİYELERE SESLENMEN LÂZIM AMA PARTİCİLİK YAPTIN ! RTE İSTİFA ! TARAFLISIN VE ZAMLARA ÇÖZÜM BULAMIYORSUN RTE BEY !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
RTE BEY SENDENDE BAKANLARINDANDA MİLLETVEKİLLERİNDENDE BIKTIK ARTIK ! ENERJİ BAKANIN DÖNMEZ; UTANMADAN ELEKTRİĞE GELEN YÜZDE 125 ZAMMA ; VATANDAŞLAR ÖLÜMLÜ TEPKİ VERİYOR DEDİ Kİ TAM TERSİ HALK BIKTI ZAMLARDAN! TABİ RTE SEN VE BAKANLARIN DEVLETİN MAKAM ARAÇLARIYLA GEZİYOR TOZUYOR AKARYAKIT BÜTÇEDEN DEVLETTEN YANİ ! SARAYDA ELEKTRİK YİNE DEVLET BÜTÇESİNDEN EKMEK ELDEN SU GÖLDEN YANİ ! RTE BEY İSTİFA VEYA ERKEN SEÇİM ARTIK SENDEN VALLAHİ BİLLAHİ BIKTIK !
Doğru söz
3 ay önce
RTE milletle dalga geçme hastalığına da yakalandı. Ulan enflasyon 60%, dövizde 60% dan da fazla bir arış olurken hiç bankalar 14% den kredi verebilir mi? Şaka mısın hasta mısın?
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
RTENİN ENERJİ BAKANI TÜRK MİLLETİYLE RESMEN ; KÜBRA PAR HANIMEFENDINİN PROGRAMINDA DALGA GEÇTİ ; ZAMLAR İÇİN HALKTAN OLUMLU TEPKİ ALMIŞ UTANMADAN BİLE BİLE YALAN SÖYLÜYOR BU MALUM ENERJİ BAKANI ! HALK BIKTI ZAMLARDAN ! TABİ BUNLARIN TUZU KURU DEVLETİN MAKAM ARAÇLARIYLA SANKİ BABALARINDAN MİRAS KALMIŞ ARABA GİBİ GEZMEKTEN BASKA BİR ŞEY YAPTIKLARI YOK DOĞRU SÖZ RUMUZLU BUNUDA EKLEYELİM! SENİ BİR ARA PEK SEVMEZDİM AMA DEDİKLERİN ŞU AN ÇOK MANTIKLI GELİYOR DOĞRU SÖZ RUMUZLU ! RTE İSTİFA !
Doğru söz
3 ay önce
Keşke akıllı, halkını düşünen , istikrarlı, barışcıl, ötekileştirmeten, tutarlı , eğitimli ve açgözlü olmayan bir cumhurbaşkanımız olsatyı.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap