SON DAKİKA

Haber > Gündem > Dünya bu korona haritasını konuşuyor: Türkiye devleri geride bıraktı

Dünya bu korona haritasını konuşuyor: Türkiye devleri geride bıraktı

07 June 2020 Sunday - 14:42

Korona virüsü salgınında vaka sayısı 7 milyonu geçerken sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmelerin oluşturduğu Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, korona virüste en güvenilir ülkeler sıralaması yaptı. Farklı metrik ve istatistiklere dayandırılan araştırmada Türkiye de yer aldı.

Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada mücadele sürerken, Deep Knowledge Group isimli konsorsiyumun hazırladığı kapsamlı analiz uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte ticari işletme ve şirketlerin dahil olduğu ve yapay zeka, yatırım teknolojileri, finans teknolojileri ve ilaç sektörü alanında çalışmalarını sürdüren Deep Knowledge Group isimli oluşum farklı parametreler ve veriler aracılığıyla "Korona virüste en güvenli ülkeler" listesi hazırladı.

harita-16-9-1591526780-880x495.jpg

TEK TEK DEĞERLENDİRİLDİ

3 Haziran 2020'de tamamlanan ve 130 farklı parametreye dayalı raporda 11.400 verinin tasniflendiği açıklanırken, "karantinanın verimliliği, takip ve müdahale, sağlık sisteminin hazırlılığı, bölgenin dayanıklılığı, acil duruma hazır olma ve hükümetin etkisi" 6 başlık altındaki detaylar ve veriler değerlendirildi.

Türkiye'nin yer aldığı ikinci kategoride Kuveyt, İzlanda, Bahreyn, Finlandiya, Lüksemburg, Katar, Liechtenstein, Polonya, Litvanya, Malezya, Letonya, Slovenya, Umman, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, İrlanda, Gürcistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer aldı.

dunya-bu-koronavirus-haritasini-konusuyor-13299768-357-m.jpg

VİRÜSTE EN GÜVENİLİR ÜLKE İSVEÇ OLDU

2014 yılında kurulan yatırım şirketi Deep Knowledge Ventures önderliğinde oluşturulan konsorsiyumun hazırladığı 250 sayfalık raporda en güvenli ülke olarak İsviçre gösterildi.Risk analizi ve değerlendirmesinin kapsamlı bir şekilde yapıldığı araştırmada İsviçre'nin ardından Almanya, İsrail, Singapur, Japonya, Avusturya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore geliyor.

TÜRKİYE 37. SIRADA YER ALIYOR

Sözcü'nün aktardığına göre; sıralamada 37'nci sırada yer alan Türkiye'nin 556 kümülatif puan altığı belirtilirken, karantina uygulamasının etkisine 114 puan, hükümetin risk yönetiminde etkisine 126 puan, Kovid-19'un takip sürecine 93 puan, ülkenin sağlık sisteminin Kovid-19'a hazırlığına 63 puan, Türkiye'nin bulunduğu bölgenin Kovid-19'a karşı dayanıklılığına 81 puan ve acil durumlara hazırlık kategorisine de 79 puan verildi.Türkiye acil durumlara hazırlık kategorisi haricinde diğer kategorilerde bulunduğu sıralama ortalamasının üzerinde puan aldı.

Türkiye acil durumlara hazırlık kategorisi haricinde diğer kategorilerde bulunduğu sıralama ortalamasının üzerinde puan aldı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap