SON DAKİKA

Haber > Gündem > Doğu Akdeniz'de skandal arama! Alman askerleri Türk gemisini bastı

Doğu Akdeniz'de skandal arama! Alman askerleri Türk gemisini bastı

23 November 2020 Monday - 14:20

TÜRKİYE'den Libya'ya giden kargo gemisi, Yunan komutanın idare ettiği Alman fırkateyni tarafından durdurularak hukuksuzca basıldı. Türk gemisine izinsiz çıkan askerler tüm konteynerleri açarak saatlerce arama yaptı..

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idare edilen Alman fırkateyni İrina, Libya'ya insani yardım malzemeleri taşıyan Türk gemisine çıkarak saatlerce arama yaptı.

Türk bandıralı ROSELINA-A gemisi taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti.

Hukuka aykırı 

Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli bir Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durduruldu.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı.Tüm ikazlara uymayarak gemideki tüm konteynerleri açarak aradılar

Personelin gemiye helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin ROSELINA-A gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.

Geminin süratini düşürterek, yolundan engelleyen askerler Türkiye’den izin almadan, yapılanın hukuki olmadığı yönünde yapılan tüm ikazlara uymayarak gemideki tüm konteynerleri açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, bisküvi gibi gıda maddeleri, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler gemiden ayrıldı.

Türkiye girişimde bulunacak

Gemi Misrata Limanı'na doğru seyrine devam ederken, Türkiye'nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi. Güvenlik kaynakları da konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, İrini Harekatı unsurlarının bayrak devletinin rızası olmadan gemiye çıkmasını hukuka aykırı bir davranış olarak nitelendirdi.

Deniz serbestisi ilkesi ihlal edildi

Yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarında maruz bırakıldığını belirten kaynaklar, olay nedeniyle açık denizlerin serbestisi ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Serko61
2 ay önce
o gemiye inen helikopter vurulmaliydi yerinde ve zamanında, nokta, simdi birileri çıkıp boşuna anırmasın...
bulut
2 ay önce
Yunanistan Suriye'ye 90 bin tir silah geçerken nerede idi?

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap