SON DAKİKA

Haber > Gündem > Doğalgaz krizinin nedeni belli oldu! Depoda gaz kalmadı!

Doğalgaz krizinin nedeni belli oldu! Depoda gaz kalmadı!

24 Ocak 2022 Pazartesi - 17:03

İran'ın vanayı kapatması Türkiye'de doğalgaz krizine neden oldu. Sanayide 3 gün sürecek gaz kesintisi başlarken, yaz aylarında depodaki gazın tüketildiği ortaya çıktı.

İran’ın vanayı Türkiye'ye karşı 10 günlüğüne kapatması ile Botaş bu sürece hazırlıksız yakalandı. Sanayi'de 3 gün sürecek doğalgaz kesintisi bugün başladı. Doğalgaz yokluğu sanayide soruna neden olurken, yaşanan krizin nedeni belli oldu. Sektör temsilcileri depolardaki gazın yaz aylarında kullanıldığı iddia etti.

Neden kullanıldığını ise GazDay Enerji Genel Müdürü Mehmet Doğan açıkladı. Doğan’a göre, depolardaki gaz, fiyatların yaz aylarında çok arttığı için yüksek fiyattan gaz almamak adına depolardaki gaz tüketildi.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre GazDay Enerji Genel Müdürü Doğan, asıl sorunun İran değil, arz güvenliğinin sağlanamaması olduğunu söyledi: “Depolardaki gazlar yazın bitti. Gaz fiyatları yaz aylarında çok arttığı için yüksek fiyattan gaz almamak adına depolardaki gazlar kullanıldı, yani bir anlamda zam yapılmamak için stoklar kullanıldı.”

"Kriz ben geliyorum dedi"

Doğan, yeni yıla girerken aslında ‘Krizin ben geliyorum’ dediğini, Türkiye’nin İran ya da başka bir kaynaktan gaz gelmemesi halinde bunu tolore edemeyeceğinin ortada olduğunu dile getirdi: Zaten gaz yetmeyecek şekilde yeni yıla girdik.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

deniz
3 ay önce
Türkiye'ın ihtiyacı olan elektriği nükleer enerji santralleri ile çözülecek...Bu konularda çalışılıyor. Konutların doğalgaz ihtiyacıde doğalgaz çalışmaları üretimi için çalışıyor. Muhalefet bu çalışmaları engellemek için avrupaya şıkayetlerden başka ne yapmıştır. Televizyon arşıvlerindeki konuşmalarına isteyen baksın....
murat
3 ay önce
Buldukya karadenizde sabredelim çıkar elbet. Abdurrahman bağırıyordu yakın yakabildiğiniz kadar diye nerdesin apo.
meryem
3 ay önce
Petrol fiyatları aniden 3 kat artarsa yapılacak ne var ? Dünya petrol fiyatları 1974 yılında 3 kat artmıştı. Ama petrol vardı. 1979 yılında yüzde yüz artmıştı. Ama petrol vardı. Bugün petrol yok. Doğalgaz yok. Gaz olmayınca elektrik yok..Ama hükümet bu konular için çok gayret etti. Muhalefet engel olmak için Avrupa ülkelerine şikayetlerde bulunmadımı?
yusuf
3 ay önce
Doğalgaz sorunumuzu, Nükleer Enerji santralleri ile elektrik üretimi çözecek... Konutlardaki doğalgaz ihtiyacımızı, Karadeniz Doğalgaz çalışmaları karşılayacak... Bu çalışmaları engellemek için muhalefetin neler söylediğini televizyon arşivlerinden görmek mümkündür...
ceylan
3 ay önce
ERDOĞAN Hükümetleri 20 yıl önceden bugünleri görerek, Nükleer Enerji ile elektrik üretimi için Nükleer Santral çalışmalarına hiz verdi...Dünyada gelişmelere bağlı olarak Nükleer Santraller tamamlanamadı..Muhalefet nara atıyordu, Türkiye'ye mal ve hizmet alımlarına engel olunuz...Muhalefet, doğalgazsız,elektriksız ortamlarda yaşamadığı için kıtlık nedir? Bolluk nedir ? Bilmez. Bilmediği için , 11 ülkenin Büyük elçilerine , Türkiye'ye engel olun diye şikayette bulunur.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap