SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet, sosyal medyaya savaş açtı

Diyanet, sosyal medyaya savaş açtı

08 Mart 2015 Pazar - 09:59

Diyanet, dergisindeki yazıda "Müminin dijital ortamdaki davranış ve tutumlarına, sanal ilişkilerine inancının yön vermesi gerekir " dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yayın organı Diyanet dergisinde yer verdiği, "Mahremiyet ve Aile" başlıklı yazıda, sosyal medyaya savaş açtı. Yazıda "Müminin dijital ortamdaki davranış ve tutumlarına, sanal ilişkilerine inancının yön vermesi gerekir " denildi.

 

"MUTLULUK DEVŞİRMEK İNSANI ANLIK TATMİN EDER..."

 

Yazıda, "Sanal dünyadan sanal mutluluklar devşirmek belki o an için insanı tatmin eder ancak yerle bir olan mahremiyetin ve gerçekliğin onarılması o kadar kolay olmayacaktır. Abartılı mutluluk pozlarımız başkalarının hasedine sebep oluyor. Bu durum kimi evlerde kavga sebebi oluyor" ifadeleri kullanıldı.

 

NECİP FAZIL'IN DİZELERİ ÖRNEK VERİLDİ

 

Diyanet Dergisi Aile Eki'nin ocak sayısında Mahremiyet ve Aile başlıklı bir yazı kaleme alındı.

 

Yazıda, sanayileşme ile birlikte kadının çalışma hayatında daha fazla yer almasının "tesettür ve halvetle" ilgili problemlerin yaşanmasına zemin hazırladığı savunularak,

"Mahremiyetin daha sosyal ağlar marifetiyle bu kadar tüketilmediği dönemlerde Necip Fazıl, toplumdaki dejenerasyonu, 'Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem/Kızımın gösterdiği kefen bezine mahrem' dizeleriyle anlatıyordu. Evet bir zamanlar burnunu göstermekten haya eden büyüklerimizin bu tavırları bize çok uzak görünse de mahrem olanın muhafazasında gösterilen hassasiyeti ortaya koyması bakımından kayda değer" denildi.

 

"HİÇ ÇEKİNME YOK"

 

Yazıda, günümüzde insanların özel hayatlarına dair çok özel anları ve detayları hiç çekinmeden sosyal ağlarda paylaştığı ifade edildi.

 

Diyanet tarafından kaleme alınan yazıda şunlar ifade edildi:

 

"ASIL TAKİPÇİMİZ ASLA UNUTULMAMALI"

 

"Müminin hangi zaman ve zeminde olursa olsun Allah'ın her şeyi gören, bilen ve duyan olduğunu hatırdan çıkarması gündelik hayatına olduğu gibi dijital ortamdaki tutumlarına ve sanal ilişkilerine de bu inancın yön vermesi gerekir. Sosyal medya hesabındaki takipçilerinin zamanla artması kişiye haz verirken, asil ve daimi takipçimiz olan Allah Teala'yı unutmamalı, her an onun gözetimi altında olduğumuzu her söz ve davranışımızdan dolayı hesaba çekileceğimizi bilerek hareket etmeliyiz."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap