SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın kızı ''fetva'' verdi: Anne, kızının yanında şort giyemez

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın kızı ''fetva'' verdi: Anne, kızının yanında şort giyemez

22 Mayıs 2020 Cuma - 14:50

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kızı sosyal medyada fetva vermeye başladı. Erbaş'ın vaizlik yapan kızı Likoğlu'nun ''Anne, kızının yanında da diz üstü şort giyemez'' ifadesi dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Düzce’de vaizlik yapan kızı Merve Sefa Likoğlu, Instagram hesabında fetvalar veriyor.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Likoğlu’nun verdiği fetvalar arasında, “Anne, kızının yanında da diz üstü şort giyemez”, “Haram şirketin hissesiyle borsa oynanmaz”, “Zekatınızı, Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına da verebilirsiniz” gibi fetvalar bulunuyor.

Likoğlu, “Kadınların, diğer kadınların yanında giyimi nasıl olmalıdır? Örneğin bir anne kızının yanında diz üstü şort giyebilir mi?” sorusuna şu fetvayı verdi:

“Giyemez. Diyanet İşleri Başkanlığı ilmihalinden ilgili bölüm: Kadınların kadınlara ve mahremlerine yani aralarında devamlı evlenme engeli bulunan erkek akrabasına karşı avret yeri, Hanefî ve Şâfiîler’e göre erkeğin erkeğe karşı avret yeri gibidir. Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ağırlıklı görüş, kadının mahremi erkekler yanında el, yüz, baş, boyun, kol, ayak ve baldır hariç bütün vücudunun avret olduğu ve örtülmesinin gerektiği yönündedir.”

Likoğlu’nun, “Kredi kartıyla alışveriş yapmak caiz midir?”,  “Bankadan krediyle ev almak caiz midir?”, “Propoliste yüzde 1 alkol etil alkol”, “Hanımların hayız kanamaları”, “Niyet dileyip gül ağacının dine kağıt gömülmesi”, “Oruçluyken şiddetli diş ağısı çeken biri ağrı dindiren yağlar sürebilir mi?”, “Dolunayda evin içinde telefonla sure dinlenir mi?”, “Bir hanımın 1 aydan fazladır kanaması var. Bu hanım nasıl hareket etmeli?”, “Evlilik kader mi? Dua ile değişebilir mi?”, “Abdestten sonra deodorant sıkmak abdeste mani midir?”  gibi soru ve konularda da fetva vermesi dikkat çekti.

Sözcü

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Ilker
1 yıl önce
Diyanet değil fetva bakanlığı canı sıkılıyor basıyor fetvayı millet hayatta kalmak için gece gündüz çalışıyor diyanette klimalı odalarda millete sabah akşam ahkâm kesiyor bırakın milleti bizim millet çalışmasını seçmesini giymesini oturmasını kalkmasını iyi bilir
Ferdi
1 yıl önce
Siz hepten şaşrdınız herhalde. İslama göre avret mahalli bellidir. Konuşan kendine göre değil dine göre konuşmuştur. İsteyen kabul eder isteyen etmez. Ama dine göre neyse o dur. Ha ayrıca bizim örf ve adetlerimizde böyle bir durum yoktur. Edep denilen bir şey vardı ama batılılaşma uğruna onuda yok ettik. Şimdi hem edep diyenlere yüklenirler, çağdaşlıktan falan bahsederler hemde eski güzellikler saygı sevgi kalmadı derler. Acaba bu saygı ve sevgiyi hangi toplumsal mekanizma sağlıyırdu. Hiç düşünmezler.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap